Co zrobić, gdy lekarz zdiagnozuje torbiel?

Torbiele jajników nie zawsze są groźnym zjawiskiem: czasami narastają na jajniku przez kilka cykli miesiączkowych, a następnie samoistnie zanikają, nie dając przy tym żadnych objawów. Czasami jednak rozrastają się niekontrolowanie i zaczynają dawać o sobie znać, w postaci bólu i nieprzyjemnych dolegliwości. Gdy torbiel zostaje już zdiagnozowana przez lekarza, zaczyna się leczenie. Na szczęście, torbiele można wyleczyć do końca. Poniżej sprawdzamy, jak pozbyć się torbieli.

Czy wszystkie torbiele muszą być usuwane?


Po pierwsze, należy wiedzieć, że istnieje około 40 rodzajów torbieli jajników. Osiągają różną wielkość, a diagnozujemy je na bardzo różnym etapie rozrostu. Dlatego leczenie powinno rozpocząć się od solidnego sprawdzenia, z czym właściwie mamy do czynienia. Kluczem jest doświadczenie lekarza, odpowiednia doza uwagi, samoobserwacja pacjenta, jak i wykorzystanie najlepszego sprzętu. Nie wszystkie torbiele są przeznaczone do wycięcia: w niektórych przypadkach schorzenie można zniwelować poprzez samo łykanie tabletek hormonalnych.

Metody leczenia torbieli: terapia hormonalna lub interwencja chirurgiczna

W wielu przypadkach, gdy zdiagnozuje się torbiel jajnika, pozostawia się go w nienaruszonym stanie, bez interwencji chirurgicznej. Ważne jest jednak wówczas, aby kobieta znajdowała się pod stałą obserwacją lekarza: konieczne jest wykonywanie okresowego USG i leczenie schorzenia hormonalnie. Gdy torbiel nie zmniejsza się, wówczas dopiero decyduje się na wycięcie narośli w warunkach szpitalnych.

Gdy terapia hormonalna nie przynosi rezultatów, istnieje ryzyko, że torbiel może pęknąć lub rozrastać się dalej i zacząć powodować silne dolegliwości bólowe, a dalej raka jajnika. Szczególnie bolesna jest sytuacja, gdy torbiel skręca się – wówczas ból brzucha jest nagły, a pacjent decyduje się na wyjazd do szpitala. Wówczas torbiel wycinana jest w trybie natychmiastowym. Niebezpieczne jest też pęknięcie torbieli. Pojawia się wtedy nie tylko ból, ale i wysoka gorączka. Krew, która znajduje się w torbieli rozlewa się do przestrzeni międzynarządowej i może dojść do zapalenia otrzewnej. To własnie z powodu takiego wydarzenia, po pewnym czasie, wiele kobiet musi mieć wycięty jajnik.

Jak wycia się torbiel?


Większość niegroźnych torbieli usuwa się metodą laparoskopową. Jeśli jednak torbiel jest duży, wówczas stosuje się metodą klasyczną: chirurg otwiera jamę brzuszną, aby w miarę usuwania torbieli, oglądać stan jajnika i okolicznych tkanek. Wszystko ze względu na to, że duże narośle mogą naruszać stan jajnika i doprowadzać w konsekwencji do rozwijania się nowotworu.

Postępowanie po wyleczeniu torbieli


Po usunięciu torbieli, należy okresowo wykonywać USG. Lekarz prowadzący leczenie jajnika powinien decydować o tym, jak często pacjentka powinna zgłaszać się na kontrolę i jak leczyć torbiel już wyciętą. Zdecydowanie należy na siebie po takiej operacji lub leczeniu hormonalnym uważać, gdyż torbiele mają tendencję do odnawiania się. Należy również ostrzec członków swojej rodziny, gdyż tendencja do rodzenia się torbieli może mieć podłoże genetyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here