Jak napisać opowiadanie?

W miarę postępów w naszej edukacji przychodzi nam stanąć w świetle pisania coraz to trudniejszych form pisemnych. Jedną z tych form jest opowiadanie, które dla niewtajemniczonego może przypominać czarną magię, jednak gdy pozna się jego zasady, wnioskujemy szybko, iż nie jest to takie skomplikowane. Po przeczytaniu tego artykułu każdy będzie wiedział jak napisać opowiadanie.

A więc: Jak napisać opowiadanie?

A więc: Jak napisać opowiadanie?Opowiadanie to krótki utwór literacki, który skupia się na jednym wydarzeniu, gdzie musimy przedstawić jego przyczyny, przebieg oraz skutki w sposób wiarygodny. W opowiadaniu pojawia się narrator, który przedstawia to, co się wokół niego dzieje. Najczęściej spotykamy się z narracją pierwszoosobową (pierwsza osoba liczby pojedynczej) i trzecioosobową (trzecia osoba liczby pojedynczej). Nie wolno ich mieszać! Gdy zdecydujesz się na jedną, trzymaj się jej! W opowiadaniu pojawiają się zazwyczaj inne gatunki. Ba, powinny się pojawiać! Warto łączyć ze sobą elementy opisów z dialogami czy charakterystyką. Trzeba też pamiętać o okazywaniu przez bohaterów jakichś emocji – żaden człowiek nie jest z kamienia. Nie obawiaj się również wyrażania przez Twoją postać opinii. Obie te zasady są o tyle istotne, że umożliwiają ludziom utożsamienie się z Twoją postacią oraz przeżywanie wszystkiego wraz z nią, a do tego właśnie dąży opowiadanie. Też trzeba uważać na czas, w którym wszystko piszesz – nie skacz od teraźniejszości do przeszłości i odwrotnie! To niszczy logikę!

Opowiadanie jest trójdzielne

Występuje wyraźna granica wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Gdy dopiero zaczynasz z opowiadaniami, najlepiej pisać je w trzech akapitach odpowiadających tym trzem częściom.

Opowiadanie jest trójdzielneWstęp musi zawierać wprowadzenie do całej historii i musi zaciekawić czytelnika, jednak nie opisuje się w nim najważniejszego wydarzenia! Faktycznie, można coś napomknąć, jednak bez ich przebiegu – od przebiegu wydarzenia jest rozwinięcie. Możesz natomiast napisać kiedy doszło do tego wydarzenia oraz gdzie do niego doszło, możesz wspomnieć o tym jak wyglądał Twój dzień nim coś się stało… Sam zdecyduj! Wstęp nie powinien być zbyt długi – to tylko zaproszenie do dalszego czytania.

Rozwinięcie jest częścią zdecydowanie największą, gdyż to w nim masz za zadanie przedstawić przebieg całego wydarzenia. Co się stało? Jak do tego doszło? Jakie były tego skutki? To najważniejsze pytania, na które musisz odpowiedzieć. Jak jednak sama nazwa części wskazuje, masz to rozwinąć. Jak? Dialogami oraz opisami – otoczenia, myśli i uczuć. Masz całe rozwinięcie na zbudowanie choć szczątkowej więzi między czytelnikiem a postacią. Zaszalej, tylko nie zapomnij, że Twój bohater to człowiek – nie obawiaj się pokazywania tego!

Zakończenie zazwyczaj jest najkrótsze i służy przede wszystkim podsumowaniu tego, co się wydarzyło. Warto dodać wnioski, jakie Twoja postać z niego wyciągnęła, do których dojść też powinni byli Twoi czytelnicy.

Jakie są rodzaje opowiadań

Opowiadanie dzielą się również na rożne rodzaje. Nie istnieje jedna uniwersalna definicja opowiadania. I tak opowiadania dzielimy na:

Opowiadanie odtwórcze:

Opowiadanie to polega na historii opowiedzianej własnymi słowami traktującej o wydarzeniach o których przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy z innych źródeł.

Opowiadanie twórcze:

Opowiadania twórcze dzielimy dodatkowo na trzy osobne rodzaje.

  • Opowiadanie, które jest opowiadaniem na podstawie lektury. Polega to w skrócie na tym, że swoją historię opieramy o postać literacką. W naszym opowiadaniu uzupełniamy niektóre wydarzenia.
  • Opowiadanie oparte na osobistych doświadczeniach. Tutaj chyba nie trzeba nic wyjaśniać. Opowiadanie takie opowiada historię, którą dana osoba przeżyła osobiście.
  •  Opowiadanie fikcyjne, w całości wymyślone przez autora.

Opowiadanie z dialogiem:

Jest to opowiadanie, w którym autor wkomponował rozmowę pomiędzy postaciami.

Opowiadanie proste:

W opowiadaniu prostym, które piszą najczęściej najmłodsi uczniowie liczy się przede wszystkim spójność i logika. Kolejne zdania i wydarzenia muszą wynikać bezpośrednio od siebie.

Opowiadanie złożone:

Jest to opowiadanie przeznaczone dla starszych uczniów. Tutaj oprócz samej spójności i logiki wymagana jest pewna żywotność i barwność wypowiedzi.

Najpopularniejsze opowiadania

Do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju opowiadań należą teksty fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Chyba każdy zna postać Wiedźmina. Jeśli nie z opowiadań to na pewno z filmu, serialu lub gry komputerowej. Andrzej Sapkowski wydał mnóstwo różnych opowiadań osadzonych w tym świecie i właśnie z Wiedźminem w roli głównej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here