Jak się spowiadać?

Podstawowym warunkiem dobrej spowiedzi jest zamiar powrotu do Boga, tak jak Syn Marnotrawny powrócił do ojca. Współczesne społeczeństwo straciło poczucie grzechu. Wielu ludzi nawet nie wie, jak się spowiadać. Jako naśladowcy Chrystusa, musimy podjąć wysiłek, aby rozpoznać grzech w naszych codziennych działaniach, słowach i zaniedbaniach.

Żywoty świętych dowodzą, że osoba, która wzrasta w świętości, ma silniejsze poczucie grzechu, żal za grzechy i potrzebę sakramentu pokuty lub spowiedzi. W wyniku grzechu pierworodnego ludzka natura została osłabiona. Chrzest odbiera nam ten grzech i zwraca nas z powrotem ku Bogu. Jednak konsekwencje tej słabości i skłonności do zła utrzymują się w nas, a my często, nawet jeśli nie chcemy, popełniamy grzechy. Istnieją dwa rodzaje grzechu: śmiertelny i powszedni.

Grzech śmiertelny jest śmiertelną obrazą Boga

W przypadku grzechu śmiertelnego muszą być spełnione trzy równoczesne warunki: czyn musi być czymś bardzo poważnym, osoba popełniająca ten czyn musi rozumieć, co robi i musi mieć wolną wolę. Grzech powszedni to ten, który zdarza się popełnić każdemu, na co dzień.

Jak się spowiadać?

Jak się spowiadać?Przed samą spowiedzią, należy naprawdę żałować za swoje grzechy. Istotnym aktem skruchy ze strony penitenta, jest wyraźne i zdecydowane odrzucenie popełnionego grzechu, wraz z postanowieniem, aby go ponownie nie popełnić, z powodu miłości do Boga i ludzi. Postanowienie o unikaniu popełniania tych grzechów w przyszłości (postanowienie poprawy) jest pewnym znakiem, że nasz żal za popełnione grzechy jest szczery i autentyczny. Nie oznacza ono jednak, że ​​nigdy nie wpadniemy już w pułapkę grzechu. Podjęcie decyzji o unikaniu okazji do popełnienia grzechu, wystarczy. Łaska Boża we współpracy z intencją naprawienia naszego życia da nam siłę do odpierania i pokonywania pokus w przyszłości.

Po zrobieniu rachunku sumienia i powiedzeniu Bogu o swoim smutku i żalu za popełnione grzechy, możemy przejść do samej spowiedzi. Możemy uklęknąć w konfesjonale lub usiąść, aby porozmawiać twarzą w twarz z kapłanem. To czas, by wymienić nasze grzechy. Po wyznaniu wszystkich grzechów, które pamiętamy od ostatniej spowiedzi, możemy wypowiedzieć słowa o naszym żalu za wszystkie popełnione grzechy, także te, których nie pamiętamy. Następnie posłuchajmy słów kapłana. Przydzieli nam pokutę. Wykonanie pokuty zmniejszy karę za grzechy, które Bóg nam już przebaczył. Po spowiedzi podziękujmy za to Bogu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here