Jak zrobić kotylion?

Nazwa kotylion ma dwojakie znaczenie, po pierwsze określa się tak grupową zabawę taneczną, podczas której tancerze mają przypięte ozdoby w postaci wstążek, rozetek, kokardek, bukiecików. Tego typu elementy nazywane są kotylionami i jest to drugie znaczenie tego słowa. Zanim rozpocznie się grę, należy się dobrze zastanowić jak zrobić kotylion, aby nie zniszczył się podczas tańca, zabawa przypomina bowiem układem bardzo ekspresyjny walc wiedeński. Przygotowywane są ozdoby różniące się kolorem, kształtem, napisem, znaczkiem, ważne jest aby każdy rodzaj był wykonany podwójnie. Następnie jeden zbiór kotylionów rozdaje się tancerzom, a drugi tancerkom. Zabawa polega bowiem na tym, aby osoby o takich samych kotylionach odnalazły się podczas zabawy i tańczyły razem.

Jak zrobić kotylion?

Jak zrobić kotylion?Jest wiele sposobów jak zrobić kotylion, jednym z najprostszych i najciekawszych jest okrągły, wykonany z pasków papieru. Aby wykonać tego typu ozdobę, w barwach narodowych, czyli kolorze białym i czerwonym, musimy wyposażyć się w następujące materiały:

  • dwanaście pasków z białego papieru, każdy o szerokości 1,2 cm i długości 6 cm;
  • dwanaście pasków z czerwonego papieru, każdy o szerokości 1,4 cm i długości 7 cm;
  • dwa kółka z białego papieru o średnicy 4,0 cm;
  • po jednym pasku z białego i czerwonego papieru o szerokości 1,2 cm i długości 9 cm;
  • klej w sztyfcie;
  • nożyczki.

Poniżej zostały przedstawione etapy jak zrobić kotylion z wymienionych materiałów.

  1. Łączymy końce białych pasków, poprzez posmarowanie jednego z nich klejem i połączenie z drugim. Ważne jest aby nie dociskać miejsca zgięcia, to znaczy pozostawić zaokrąglone załamanie paska.
  2. Od spodu jednego z przygotowanych białych kół przyklejamy przygotowane w punkcie pierwszym paski. Powinny one wystawać około 1,6 cm poza krawędź koła i ważne jest aby starać się rozmieścić je równomiernie po obwodzie.
  3. Łączymy końce czerwonych pasków, poprzez posmarowanie jednego z nich klejem i połączenie z drugim. Tak jak w przypadku białych pasków, ważne jest aby nie dociskać miejsca zgięcia, to znaczy pozostawić zaokrąglone załamanie paska.
  4. Czerwone paski doklejamy do białych. Musimy zrobić to w taki sposób, aby znalazły się one idealnie pomiędzy paskami pierwotnie naklejonymi. Czerwone taśmy powinny wystawać poza białe, na długość około 2,6 cm
  5. Drugie białe koło smarujemy równomiernie klejem i dociskamy je równomiernie do czerwonych pasków.
  6. Na końcach czerwonego i białego paska, o szerokości 1,2 cm i długości 9 cm wycinamy trójkąty, natomiast drugi koniec pokrywamy klejem i przymocowujemy do okręgu.

Nie jest to oczywiście jedyny sposób jak zrobić kotylion, mogą być one bowiem wykonane z kwiatów, materiału, taśmy itd.

Kotylion a kokarda narodowa

Kotylion a kokarda narodowaKotylion często jest mylony z tak zwaną kokardą narodową. Kokarda to inaczej mówiąc rozetka w barwach biało-czerwonych. Jest ona symbolem Polaków. Składa się z dwóch wstążek. Istnieją oczywiście różne rodzaje kokard. Kokarda heraldyczna na przykład powinna mieć biały środek otoczony czerwonym okręgiem i na brzegach również powinna być biała. Kokarda noszona podczas powstania wielkopolskiego była pozbawiona dodatkowej białej obwódki. Kokarda która była noszona w okresie powstania styczniowego ma odwrotne barwy. W środku jest czerwona a na brzegu biała. W 1919 roku powstał również kokarda heraldyczna z orłem w środku, która została później nieco zmieniona. W środku umieszczony został orzeł, który znajduje się obecnie w godle Polski.

Od samego początku biało-czerwone kokardy były używane podczas różnego rodzaju manifestacji patriotycznych pod zaborami oraz w czasie narodowych powstań. Było tak między innymi w 1846 roku w Krakowie. Dwa lata później ustalono, ze biało-czerwone kokardy staną się barwami powstańczymi w Poznaniu. W 1863 były symbolem Polski podczas Powstania Styczniowego. Już w 11918 roku używali ich ułani z Polskich Legionów.

Narodowe barwy biało-czerwone zostały uznane w 1792 roku. Prawnie stało się to dopiero w 1831 roku za pomocą uchwały Sejmu Królestwa Polskiego.

Gdzie można kupić kokardę i kotylion?

Jeśli nie czujemy się na siłach aby samemu zrobić kokardę lub kotylion to zawsze możemy kupić gotowy produkt. Nie są one drogie. Najprostsze wzory w najmniejszych rozmiarach dostaniemy już za kilka złotych chociażby na serwisach aukcyjnych w internecie. Za większe i bardziej skomplikowane wzory zapłacimy już kilkadziesiąt złotych. Z pewnością znajdziemy również w większych miastach sklepy stacjonarne posiadające w swojej ofercie patriotyczne kokardy i kotyliony. Zaoszczędzimy wtedy sporo na kosztach wysyłki, które w wielu przypadkach przekraczały by pewnie cenę kotylionu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here