Poznaj niezbędny sprzęt w pracy budowlańca. Krótki poradnik

Praca na budowie wymaga stosowania sprzętu, który pozwala wykonać pracę szybciej i dokładniej. Dzięki niemu można uniknąć tzw. fuszerek, a praca przebiega według ściśle określonego schematu. Jeśli planujesz budowę domu w systemie gospodarczym albo też po prostu interesujesz się tematem budowlanym, czy nosisz się z zamiarem generalnego remontu, to musisz poznać niezbędny sprzęt, który przydatny jest w wielu pracach. Oczywiście poza elektronarzędziami należy tu zaliczyć również akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy, takie jak rusztowania ramowe.

Po pierwsze: betoniarka niezbędna do wielu prac

Oczywiście najbardziej powszechnym sprzętem, który jako pierwszy przychodzi do głowy jeśli chodzi o pracę na budowie jest betoniarka. Jej obsługa możliwa jest dzięki podłączeniu do prądu w domu lub agregatu prądotwórczego w przypadku urządzeń o większej mocy, a także wtedy, gdy instalacja elektryczna nie została jeszcze poprowadzona. Dobór betoniarki zależny jest od zakresu prac. Do remontowych zwykle używane są mniejsze modele. Największe wykorzystywane są w dużych inwestycjach. Do budowy domu, czyli przygotowywania i mieszania betonu i zaprawy murarskiej najczęściej wykorzystuje się betoniarki o pojemności od 80 do 200 litrów. Oczywiście betoniarki używane są nie tylko do tworzenia ław fundamentowych, posadzek czy stropów i nadproży, ale również zapraw tynkarskich, które ułatwiają późniejsze wykończenie elewacji budynku.

Po drugie: koparko-ładowarka bez której nie ma fundamentów

Sprzęt, którego nie może zabraknąć na żadnej budowie to koparko-ładowarka. Jest niezbędna w pierwszym etapie inwestycji budowlanej. Trzeba bowiem wykopać dół pod stworzenie fundamentów, a jednocześnie wywieźć nadmiar ziemi do punktów selektywnej zbiórki odpadów przemysłowych, gdzie jest oczyszczana z kamieni gałęzi innych zanieczyszczeń, a następnie wykorzystana, np. do rekultywacji. Koparko-ładowarki są tym sprzętem bez którego sprawne wykonanie fundamentów nie byłoby możliwe. Oczywiście zakup takiego sprzętu dla przeciętnego inwestora prywatnego czy małej firmy jest nieopłacalny jednak zawsze mogą skorzystać z opcji leasingu krótko lu długoterminowego, w zależności od potrzeb.

Po trzecie: rusztowanie sprawdzi się do prac budowlanych montażowych, wykończeniowych

Warto zwrócić uwagę również na sprzęt bez którego wykonywanie wszystkich prac nie byłoby możliwe, a mianowicie rusztowania ramowe. Wykonywane są z gotowych elementów prefabrykowanych i posiadają ściśle określoną konstrukcje z pomostami, dzięki którym budowlańcy mogą wznosić w górę budynki na kolejne kondygnacje. Profesjonalne rusztowanie ramowe sprawdzi się rzecz jasna również w pracach elewacyjnych, zarówno wykończeniowych, jak i montażowych, a także renowacyjnych. Zabezpieczenie siatką i plandekami zapewnia w tym przypadku bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i przechodniów. Istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ma zwrócenie uwagi na maksymalne możliwe obciążenie rusztowania ramowego. Dlatego materiały budowlane muszą być dostarczane przy pomocy wysięgników.

Po czwarte: pilarki, szlifierki, frezarki i wiertarki

Wśród sprzętu każdego budowlańca nie może zabraknąć również elektronarzędzi. Niezbędne są zatem pilarki, szlifierki, frezarki, a także wiertarki. Te ostatnie sprawdzają się przy pracach elewacyjnych do wiercenia otworów pod termoizolację. Wiertarki dzięki specjalnym końcówkom nadają się do wiercenia w betonie, a także drewnie czy też metalu. Ponadto można dobrać do nich również specjalne mieszadła. Wysokie obroty pozwalają na dokładne wymieszanie zaprawy klejowej czy gipsowej. Sprawdza się to zarówno w pracach wykończeniowych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pilarki i frezarki świetnie nadają się do cięcia, np. płytek ceramicznych czy drewna. Oczywiście w tym przypadku potrzebna jest znaczna precyzja, gdyż w przeciwnym razie materiał może pójść jedynie na straty.

Chcąc samodzielnie budować czy remontować dom, trzeba znaleźć fachowców, którzy wykonają projekt i będą nadzorować pracę, a także specjalistów, którzy wykonają fundamenty czy postawią mury. Niezbędne jest również zgromadzenie odpowiedniego sprzętu. Nie w sposób wymienić wszystkie niezbędne sprzęty. Niemniej wymienione przez nas to absolutna podstawa. Na szczęście każda firma czy inwestor prywatny może zdecydować się na jego wynajem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here