skurcze ciążowe macicy

Skurcze macicy w ciąży to objawy charakterystyczne dla jej prawidłowego wzrostu. Zwłaszcza cechuje się trzy rodzaje skurczów ciążowych, których zastosowaniem jest wykonanie macicy do porodu. Jednakże pewne rodzaje skurczów, zwłaszcza we wczesnej ciąży, potrafią wskazywać na odklejenie się łożyska, oraz chociażby poronienie. Sprawdź, jakie są rodzaje skurczów ciążowych, co charakteryzują i na co potrafią sugerować nieprawidłowe, szkodliwe spazmy macicy w ciąży. Spazmy macicy w ciąży są skurczami fizjologicznymi, typowymi dla właściwego wzrostu ciąży, jakie pojawiają się po 20 tygodniu jej istnienia. Właśnie wtedy kobieta ciężarna winna czuć wczesne, delikatne skurcze, jakie wykonywane są powiększaniem się włókien mięśniowych macicy. Ich daniem jest albowiem przygotowanie macicy na akcję porodową. Które są rodzaje skurczów ciążowych i jak je oddzielić z tychże złych?

Skurcze macicy w czasie ciąży – typy skurczów ciążowych

Skurcze Alvareza to skurcze macicy, jakie pojawiają się od 20. tygodnia ciąży. W tamtym czasie włókna mięśniowe macicy rozciągają się, zatem przyszła matka zaczyna czuć twardnienie brzucha. Proces ten nie jest silny, natomiast może skutkować dyskomfort. Dzięki skurczom Alvareza macica powoli jest stworzona do porodu.
Cechy indywidualne skurczów Alvareza:
1. są nieregularne
2. ich wzmocnienie nie zmienia się
3. zwłaszcza są odczuwane wieczorem lub po wyczerpującym treningu
4. zwykle znikają po zmianie postawy

5. Skurcze Braxtona-Hicksa, zatem skurcze przepowiadające
Skurcze Braxtona-Hicksa są odczuwane po 20. tygodniu ciąży. W tym czasie mięsień macicy rozwija się, wydając się do danych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy przyjdzie okres zakończenia.

skurcze macicy w czasie ciąży co oznaczają
Cechy indywidualne skurczów przepowiadających:
1. zaczynają się od źródła macicy (jakie spotyka się nieznacznie niżej pępka) i powoli składają się ku dołowi
2. wywołują nacisk podobny do menstruacyjnego oraz nacisk krzyża
3. są nieregularne
4. pojawiają się co kilkanaście minut
5. zazwyczaj trwają od 15 do 30 sekund, oraz czasem chociażby kilkoro minut
6. pod koniec ciąży stoją się liczniejsze i wyraźniej nieprzyjemne (w 8–9. miesiącu mogą powstawać chociażby co 20-30 minut i kierować się do dwóch minut
Skurcze porodowe
Skurcze porodowe, określane bólami porodowymi, to skurcze, których celem jest spowodowanie całkowitego rozwarcia ujścia macicy, wydalenia płodu i łożyska.

Jak zidentyfikować spazmy powtarzające od skurczów porodowych?

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być trudne do zdiagnozowania od wczesnej pracy skurczowej macicy. A w przeciwieństwie do skurczów porodowych nie stają się jeszcze silniejsze ani liczniejsze, właśnie w ciągu godziny łagodzą i ostatecznie znikają. Również skurczom przepowiadającym nie wtórują żadne inne objawy, takie jak np. laksacja, plamienie, odejście wód płodowych, ani odczucie rozpierania, nacisk pleców czy brzucha. Zatem jeśli przed 36. tygodniem ciąży spazmy występują częściej aniżeli co godzinę, oraz w dodatku czujesz nacisk krzyża i słabo się czujesz, umów się z specjalistą prowadzącym ciążę czy udaj się na pogotowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here