Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN

Macie zamiar niedługo zdecydować się na śruby? Okazuje się, że warto kupować elementy złączne spełniające normy ISO/DIN/PN. Co warto wiedzieć w tym temacie? Jak wygląda konwersja pomiędzy wyżej wymienionymi normami?

Czym są normy ISO/DIN/PN?

Na samym początku trzeba podkreślić, że zdecydowanie najbardziej popularne są normy ISO. Są one zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. To natomiast pozarządowa instytucja, która została utworzona w lutym, 1947 roku. Łatwo zatem obliczyć, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ma blisko 73 lata. Należy zauważyć, że wcześniej, ponieważ w latach 1926-1942 działała zaś Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych.

Na terenie naszego kraju są stosowane również normy DIN. Są one zatwierdzone przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institute für Normung). Tutaj trzeba dodać, że ta placówka ma swoją siedzibę w Berlinie. Powstała natomiast w 1917 roku. Tymczasem PN to Polskie Normy. Za nie odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. Co warto wiedzieć na temat tej instytucji? To państwowa jednostka organizacyjna. Do jej głównych zadań należy nie tylko organizowanie, ale także prowadzenie Normalizacji Krajowej. Chodzi zatem na przykład o skrupulatne zatwierdzanie, rozpowszechnianie albo – w razie czego – również wycofywanie Polskich Norm.

Konwersja ISO/DIN/PN

Po co zaś w ogóle jest wykonywana konwersja pomiędzy normami ISO/DIN/PN? Trzeba dodać, że na przykład PN są stosowane jedynie na terenie naszego kraju. Może zaś nastąpić taka sytuacja, że podmiot z Polski będzie chciał coś sprzedać lub kupić od kogoś z zagranicy. Wtedy lepiej znać na przykład bardziej uniwersalne normy ISO lub DIN. Jak dokonać konwersji? Warto na samym początku odwiedzić stronę internetową stalmut.pl. Zwłaszcza, że znajduje się tam pomocna oraz dodatkowo bardzo prosta w aspekcie użytkowania wyszukiwarka. Tak naprawdę trzeba jedynie wyszukać konkretne produkty. Można wpisać nazwę albo jedno z oznaczeń. Załóżmy, że przedmiotem transakcji są śruby z kołnierzem. Mają one normę PN 82247. Chcecie zaś dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda uwzględniając Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Wystarczy zatem wkleić PN 82247 w odpowiednie miejsce wyszukiwarki (albo wpisać nazwę tych elementów złącznych). Dzięki temu dowiecie się, że śruby kołnierzowe są określane również jako DIN 6921. Na skutek tego konkretna transakcja przebiegnie po prostu bez najmniejszych nawet zakłóceń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here