Dieta i jej wpływ na nasze samopoczucie

Od zawsze wiemy, że to co jemy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Posiłek w gronie znajomych znacznie poprawia nam humor, zjedzenie czegoś przepysznego na kolację może być świetnym uwieńczeniem dnia, natomiast podczas chandry najlepiej sprawdza się czekolada. Jakie dokładnie zależności występują pomiędzy dietą a naszym samopoczuciem?

Jak mówi przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Naukowcy zajmujący się tematem odżywiania i jego wpływu na zdrowie człowieka, są zgodni w tym, że dbając o swoją sylwetkę oraz o to, co jemy, gwarantujemy sobie świetny nastrój. Nie ma konkretnej diety na dobry humor. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, mianowicie jeść 5 dobrze zbilansowanych posiłków dziennie, pić dużo wody, jeść warzywa oraz owoce, korzystać z pełnoziarnistych produktów zbożowych, dostarczających odpowiednie ilości błonnika oraz spożywać pełnowartościowe białka. Ważne jest, by nie poddawać się każdej zachciance na słodycze, które są jedynie pustymi kaloriami.

Jednak jak zdrowe odżywianie łączy się z naszym nastrojem? Musimy wiedzieć, że nasze jelita to aż 100 milionów komórek nerwowych. Są prawie tak silnie unerwione, jak nasze mózgi. Dzięki takiemu unerwieniu, oba te organy łączą się ze sobą, jelita w tej relacji grają pierwsze skrzypce, dlatego ich stan ma ogromny wpływ na naszą głowę, a co za tym idzie – na nastrój, samopoczucie, humor a nawet na zdolności koncentracyjne.

Kilka ważnych elementów sprzyjających dobremu samopoczuciu

Pierwszą zasadą dobrego humoru jest serotonina. To ważny hormon, który reguluje sen i apetyt. Kiedy poziom serotoniny jest zbyt niski, odczuwamy ciągłe zmęczenie, działamy impulsywnie, czasem można nas porównać do tykającej bomby. Aby podnieść poziom serotoniny, trzeba korzystać z produktów bogatych w tryptofan, czyli chudego mięsa, orzechów, mleka, bananów czy kakao. Tryptofan to aminokwas, z którego powstaje serotonina, dlatego niezwykle ważne jest, by regularnie dostarczać go do organizmu.

Druga zasada dobrego nastroju to witamina B oraz magnez, które wspomagają działanie wielu neuroprzekaźników. Spożywanie witaminy B oraz magnezu utrzymuje właściwy poziom hormonów odpowiadających za dobry nastrój.

Kwasy tłuszczowe omega-3 to kolejny bardzo istotny element naszej diety. Kwasy te wchodzą w skład błon komórkowych neuronów, a co za tym idzie, mają duży wpływ na odpowiednie działanie układu nerwowego.

Woda jest niezbędna podczas każdej diety. Brak nawodnienia wzmaga rozdrażnienie, zmęczenie, ból głowy oraz senność. Aby nasz organizm działał bez zarzutów, powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

Endorfiny, nazywane są potocznie hormonami szczęścia. Można je pobudzić na różne sposoby. Jednym ze skuteczniejszych jest aktywność fizyczna. Ćwicząc minimum 20 minut dziennie, możemy bez większego problemu zapewnić sobie cały dzień szczęścia.

Jeśli zastanawiasz się nad dobrze zbilansowaną dietą, która wspomoże Twoje samopoczucie, warto zajrzeć na stronę Dietly i sprawdzić catering dietetyczny Toruń, gdzie porównasz wszystkie dostępne cateringi dietetyczne w Twojej okolicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here