galanteria

Naturalna skóra jest materiałem solidnym, wytrzymałym i bardzo trwałym. Nic więc dziwnego, że galanteria skórzana i jej wyroby cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim każda stylizacja od razu nabiera szyku i elegancji.

Nie znaczy to jednak, że o dodatki tego rodzaju nie trzeba dbać. Zarówno damskie torebki, jak i torby męskie ze skóry czy paski lub portfele wymagają konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. By wyroby skórzane przez długi czas zachwycały, musimy bowiem chronić ich powierzchnię przed zabrudzeniami, utratą koloru i ewentualnym przemakaniem. Oczywiście rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych zależeć powinien tu od rodzaju konkretnej skóry. Innych zabiegów wymagają przecież skóry licowe, a innych zamszowe.

I mimo, że w sklepach znajdziemy szereg profesjonalnych i nie ulega wątpliwości – skutecznych preparatów do czyszczenia naturalnych skór, wiele w tej kwestii możemy zrobić na własną rękę. A więc domowymi, naturalnymi i naprawdę prostymi sposobami.

Galanteria męska i galanteria damska z licowej skóry. Jak o nią zadbać?

Tak naprawdę, by powierzchnię skóry licowej oczyścić z kurzu, ewentualnych zabrudzeń czy wylanego napoju wystarczy woda i szmatka. Jeśli plama nie chce zejść, można pomóc sobie, korzystając z delikatnego roztworu z octu. Oczywiście sam proces czyszczenia musi być staranny i uważny. Tak, by czasami nie przemoczyć skóry i nie dopuścić do pojawienia się nieestetycznych zabiegów.

Nie ulega wątpliwości, że najprostsze w czyszczeniu są lakierowane wyroby. Z błyszczącej i lakierowanej skóry bardzo często powstają torebki i teczki skórzane – zarówno damskie, jak i męskie. Tu czyszczenie zawsze jest banalnie proste. Nieco więcej ostrożności wymagają jednak skóry matowe i półmatowe, których, jak już zostało wspomniane – nie można przemoczyć.

Portfele skórzane czy torebki ze skóry naturalnej, których używamy każdego dnia z czasem się zużywają. Niezależnie od tego, jak często będziemy je oczyszczać z zabrudzeń, użytkowanie i tak zrobi swoje. Oczywiście w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych nie będą to wyraźne ubytki. Chodzi raczej o drobne pęknięcia, typowe dla naturalnych skór. Na szczęście i takim idzie zapobiec. W tym celu trzeba jednak użyć już specjalnych, dedukowanych preparatów. Najpopularniejsze, to oczywiście różnego rodzaju kremy ochronne, które w swoim składzie mają wosk pszczeli. Jego systematyczne wcieranie sprawi, że torebka, pasek czy portfel przez lata będą wyglądały, jak w chwili zakupu.

Pielęgnacja skór zamszowych. Jak zadbać o dodatki  wykonane z zamszu?

Zdarza się, że buty czy torebka wykonane są z zamszu. Niestety ten rodzaj skóry jest najbardziej wymagający w pielęgnacji. Posiadając tego rodzaju dodatek, pielęgnację zacząć należy od szczotkowania. Jeśli na powierzchni znajdują się jakieś zabrudzenia, jest to najprostszy sposób na ich usunięcie. Przy czym pamiętać należy, by szczotkowanie było zgodne z kierunkiem włosia. Nie przestrzegając tej zasady, możemy jeszcze bardziej zaszkodzić odświeżanej w tej sposób powierzchni.

Co jednak, gdy szczotkowanie okaże się niewystarczające? W przypadku tłustych plam albo odbarwień rzeczywiście na niewiele się ono zda. W walce z uporczywym brudem można posłużyć się jednak profesjonalnym preparatem do czyszczenia zamszowych skór. Istnieją też prostsze metody, między innymi  domowy sposób bazują na startej kredzie. Takowa świetnia wchłania tłuszcz, pozostawiając powierzchnię buta czystą i odplamioną.

Jednak uwaga! W przypadku zamszu należy bezwzględnie unikać wszelkich past i wosków. Dlaczego? Ponieważ ich użycie może skończyć się całkowitym zniszczeniem dodatku. Na własną rękę można jedynie chronić go przed wilgocią i nasiąkaniem wodą. Pod jej wpływem zamszowe akcesoria tracą kolor i fason.

Jak widać, nie trzeba specjalistycznych preparatów, by dbać o swoje wyroby galanterii skórzanej. Ich pielęgnacja jest jednak bardzo ważna. To od niej zależy, jak długo cieszyć się będziemy ulubioną para butów, piękną torebką czy elegancką teczką do pracy

Artykuł powstał  we współpracy ze sklepem SuperGalanteria.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here