kaletnik

Dla wielu osób nazwa kaletnik może wydawać się nieznajoma. Czy oznacza to, że ta profesja należy do tak zwanych „ginących zawodów”? Wyrobnictwo ze skóry nie słabnie jednak na popularność. Paski, torebki, a nawet zegarki czy części garderoby oparte są na tym eleganckim materiale. Kaletnik, jest to bowiem osoba specjalizująca się w wyrobie przedmiotów ze skóry. Przekonajmy się, jak zostać takim specjalistą! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/kaletnik-jak-zostac/

Jakie predyspozycje zawodowe powinien mieć przyszły kaletnik?

Przede wszystkim jest to zawód z pasji. Oznacza to, że osoba zajmująca się tym powinna kopać skórę oraz wyroby z niej wykonane. Praca nad nimi wymaga sporo cierpliwości, precyzji oraz spędzenia mnóstwo czasu na to drobnymi detalami. Bez odrobiny zaangażowania czy zwyczajnej sympatii do tego typu pracy, okaże się to mordęgą. Do tego musisz wiedzieć, że jest to zawód unikalny, a nawet określany jako wymierający. Takie czynniki sprawiają, że możemy jednak dobrze na nim zarobić. Nie oznacza to jednak, że stosujemy do jego wykonania starożytnych metod czy narzędzi. Pojawiają się nowe narzędzia, specyfiki czy materiały potrzebne do pracy w takim zawodzie. Musimy się w nich orientować oraz po prostu się nimi interesować.

Jaką szkołę średnią wybrać?

Kluczowym krokiem do nauki zawodu jest wybór odpowiedniej szkoły średniej. Nie każda szkoła zawodowa czy technikum oferuje w w swojej ofercie taki zawód, ale warto jest poszukać. Naukę możemy podjąć w szkole branżowej o zawodzie kaletnika lub kształcić się jako technik wyrobów skórzanych. Są to dwie ścieżki, które różnią się między sobą długością procesu kształcenia oraz naciskiem na przedmioty Ogólnokształcące. Jako uczeń zawodówki, część tygodnia Musisz spędzić pod okiem prawdziwego kaletnika na tak zwanych praktykach. Podczas nauki w technikum, nie ominie Cię jak kilkutygodniowe, obowiązujący zaliczenie praktyk. W obu tych przypadkach uczyć się będziesz pojęć związanych z rodzajem skór, sztuki dobierania materiałów, surowców oraz wytwarzania wyrobów. Nauczysz się również sporządzać oraz czytać dokumentację techniczną związaną z obsługą specjalistycznych maszyn do wyrobu przedmiotów ze skóry. Dodatkowo nauczyciele i fachowcy będą udzielać ci poradzę dotyczących organizacji i bezpieczeństwa podczas pracy. Nauka kończy się egzaminem zawodowym, który daje uprawnienia do wykonywania takiego zawodu. 

Zobacz też: http://www.dlazdrowia24.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-fizjoterapeuta/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here