Czerniak

Nowotwór jest uznawany za chorobę cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. Może on zaatakować dosłownie każdą część ciała, powodując ogromne spustoszenie w organizmie. Za jednego z najbardziej złośliwych i trudnych do wyleczenia uznaje się nowotwór skóry, potocznie znany pod nazwą czerniak. Powstaje on na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe znamion lub niezmienionej skóry.

Czerniak występuje przede wszystkim wśród białej populacji, gdzie liczba zachorowań w ciągu roku stale wzrasta. Najczęstsze oraz najcięższe przypadki zachorowań występują u mieszkańców stref okołorównikowych, ze względu na największą ekspozycję na słońce.

Czynniki mające wpływ na powstanie nowotworu mogą być zależne lub niezależne od nas. O ile nadmierna ekspozycja na słońce i długotrwałe opalenie zależą ściśle od naszych zachowań, o tyle nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, duża ilość znamion, jasna karnacja, predyspozycje rodzinne, są czynnikami niezależnymi od nas.

Rodzaje czerniaków

Zanim rozpocznie się analizę możliwych kierunków terapii, należy zapoznać się jakie są rodzaje czerniaków. Poszczególne odmiany są zależne od tego czy powstały na czystej skórze, czy z istniejącego znamiona oraz tego, w jaki sposób zmiana rozszerza się. Pierwszą odmianą jest lentigo maligna melanoma, w skrócie LMM, który tworzy się z plamy soczewicowatej. Jego cechami charakterystycznymi jest przewlekły i łagodny przebieg, a także powolny wzrost. Najczęściej jest on diagnozowany u osób w starszym wieku, a występuje przede wszystkim na twarzy.

Najczęstszą odmianą czerniaka jest superfi cial spreading melanoma, w skrócie SSM, który rozszerza się na powierzchnie. Powstaje z istniejących znamion, powodując jego powiększenie, zmianę barwy, a także powstanie czerwonej obwódki. Zazwyczaj pojawia się na kończynach dolnych u kobiet oraz na tułowiu u mężczyzn. Rozwój tego rodzaju czerniaka jest powolny, rozwijając się nawet przez kilka lat.

Trzecią odmianą jest nodular melanoma, w skrócie NM, czerniak guzkowy, który stanowi do trzydziestu procent zdiagnozowanych przypadków. Może on powstawać zarówno na istniejących znamionach, jak również na nienaruszonej skórze. Guzki mają ciemną barwę (czarną, purpurowa lub czerwonobrązową) i średnicę sięgającą czasem nawet dwóch centymetrów, ich rozwój jest bardzo szybki, a występuje przede wszystkim na głowie, karku oraz tułowiu.

Ostatnim typem jest melanoma acro-lentiginosum, acrolentiginous melanoma, w skrócie ALM, który pojawia się głównie na kończynach, pochodząc z plam soczewicowatych. Nowotwór ma postać owrzodzonej powierzchni o średnicy około 3 cm i bardzo często tworzy się pod płytką paznokcia.

W przypadku raka skóry najistotniejsze jest jego wczesne wykrycie oraz profilaktyka, polegająca na regularnym badaniu znamion i obserwacji skóry. Zaleca się aby przynajmniej raz w roku udać się do specjalisty, który zbada poszczególne pieprzyki, pomocy można szukać w klinikach medycyny estetycznej oraz klinikach dermatologicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here