Osiągnij sukces ze zdrową dietą sportową

Większość osób decyduje się na przejście na dietę, aby schudnąć i poprawić swoją sylwetkę oraz zdrowie. Z wykluczeniem pewnych różnic, większość diet jest opartych na podobnych zasadach. Nie można jednak zapominać o sportowcach i osobach aktywnych fizycznych, którzy powinni dostosować swój jadłospis do nieco innych zasad. Podstawowa różnica między dietami sportowymi polega na tym, że sportowcy potrzebują większej ilości kalorii oraz poszczególnych składników odżywczych, niezależnie od tego, czy starają się schudnąć, czy nie. Głównym celem diety sportowej jest umożliwienie osobo, które ja stosują, poprawić swoje wyniki sportowe. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o zdrowej diecie dla sportowców?

Przejście na dietę sportową – wskazówki

Przed zastosowaniem konkretnej diety, każdy sportowiec musi dokładnie zastanowić się, jaki wynik chce osiągnąć i wyznaczyć sobie konkretny cel. W przypadku sportowców, który regularnie biorą udział w zawodach lub są profesjonalistami, zaleca się konsultację ze swoim trenerem, dietetykiem lub lekarzem specjalistą. Dietę sportowcom można wykorzystywać przez określony okres (np. przygotowania do zawodów) lub przez cały czas, dokonując jedynie minimalnych zmian w liczbie kalorii. Ponieważ nawet niewielki wysiłek fizyczny przyczynia się do utraty płynów, sportowcy na diecie powinni zwracać uwagę na ilość dostarczanych płynów. Jeśli czujemy, że nasze ciało jest odwodnione, powinniśmy natychmiastowo uzupełniać braki płynów. Dieta sportowa (np. w takiej wersji jak dieta pudełkowa) jest przygotowywana w taki sposób, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii oraz witamin i minerałów. Może być stosowana nie tylko przez profesjonalistów, ale również entuzjastów, którzy trenują „dla zdrowia”.

Dieta sportowa i jej główne cechy

Dieta sportowa i jej główne cechy

We współczesnym żywieniu sportowym stosuje się wiele diet, które mogą być oparte na różnych zasadach. Jednym z najlepszych sposobów na zadbanie o zdrową dietę jest skorzystanie z oferty, którą przygotował catering dietetyczny Łódź. Wśród wielu diet znajdujących się w szerokiej ofercie, znajdziemy również dietę sportową. Utrzymanie zdrowej diety powinno być jednym z głównych celów dla sportowców, ponieważ prawidłowe odżywianie jest kluczem do sportowego sukcesu. Najkorzystniejszymi dietami dla sportowców są systemy żywieniowe oparte na zbilansowanych produktach i dostarczaniu wszystkich potrzebnych składników odżywczych – białek, węglowodanów i tłuszczy. Diety niskokaloryczne i niskowęglowodanowe mogą sprawić, że sportowiec nie będzie mieć energii na wykonywanie efektywnych treningów oraz doprowadzić do utraty masy mięśniowej.

Jak powinien odżywiać się sportowiec?

Diety sportowe bazują na dostarczaniu do organizmu wszystkich podstawowych składników odżywczych. Białka pomagają w regeneracji i umożliwiają budowę mięśni, węglowodany są podstawowym źródłem energii, natomiast tłuszcze są wykorzystywane w utrzymaniu stabilnej pracy organizmu i hormonów. Bardzo ważnym elementem diety dla sportowców są także witaminy i minerały, ponieważ osoby aktywne fizyczne potrzebują więcej mikroelementów.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here