tomografia

Tomografia komputerowa pozwala pracownikom służby zdrowia zobaczyć ciało pacjenta od środka. Badanie to wykorzystujemy kombinacje promieni rentgenowskich oraz komputera do tworzenia zdjęć narządów, tkanek i kości. Pokazują one więcej szczegółów, niż klasyczny rentgen.  Można wykonać tomografię komputerową dowolnej części ciała. Procedura ta nie jest długa, a co więcej jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Czym dokładnie jest tomografia komputerowa? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej wykonania? Jak wygląda badanie? Odpowiadamy 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/tomografia-komputerowa-co-mozna-zobrazowac-podczas-badania/ 

Tomografia komputerowa – czym dokładnie jest? 

Tomografia komputerowa(CT) jest badaniem diagnostycznym, które używane jest do uzyskiwania szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych, tkanek miękkich, naczyń krwionośnych oraz kości. Obrazy przekrojowe generowane podczas tomografii mogą być sformatowane w wielu płaszczyznach, a nawet generować trójwymiarowe obrazy, które można przeglądać na monitorze komputera, drukować na filmie czy przenosić na nośnik elektroniczny. 

Jak wygląda badanie tomografem komputerowym? 

Tomografia komputerowa jest badaniem, które trwa zaledwie kilkanaście minut. Polega na tym, że pacjent kładzie się na stole aparatury ich zajmuje pozycję leżącą na plecach, rzadziej na boku. Ruchomy stół wjeżdża do wnętrza aparatu, gdzie emituje promieniowanie rentgenowskie, które umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrzu ciała. Podczas badania należy pozostawać w nieruchomej pozycji oraz w określonych przez prowadzącego momentach wstrzymywać oddech. 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonywania tomografii komputerowej? 

Tomografia komputerowa jest badaniem przydatnym do uzyskania obrazów: 

  • mózgu
  • jamy brzusznej
  • kości
  • płuc
  • miednicy
  • naczyń krwionośnych
  • tkanek miękkich 

Tomografia komputerowa bardzo często jest preferowanym sposobem na diagnozowanie wielu nieprawidłowości oraz nowotworów, takich jak nowotwór wątroby, płuc czy trzustki. Obraz pozwala lekarzowi potwierdzić obecność oraz lokalizację guza, a także jego wielkość. Dzięki tomografii komputerowej możliwa jest również ocena tego, w jakim stopniu guz wpływa na pobliskie tkanki. 

Badanie to nie jest wskazane u kobiet w ciąży, ponieważ podczas badania emitowane jest promieniowanie rentgenowskie. Co więcej użycie środka kontrastowego niewskazane jest u dzieci do 2 roku życia i pacjentów powyżej 60 roku życia. Badanie to nie powinno być przeprowadzone u osób z niewydolnością nerek i wątroby, uczulonych na jod lub cierpiących na wole toksyczne tarczycy. 

Zobacz też: http://lazyhours.pl/badanie-rtg-na-czym-polega-i-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonania/ 

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here