Zalety paneli fotowoltaicznych

Nikogo już nie dziwi widok paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Najczęściej są to budynki użyteczności publicznej (uczelnie, urzędy, szpitale), nowoczesne biurowce. W dużych miastach panelami słonecznymi zasilane są elektroniczne wyświetlacze rozkładów jazdy. Coraz częściej panele fotowoltaiczne montowane są na dachach domów jednorodzinnych.

Zalety fotowoltaiki

Dlaczego panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne? Z bardzo prostej przyczyny, dają duże oszczędności w budżecie domowym. Już miesiąc po zamontowaniu fotowoltaiki przestajesz płacić rachunki za prąd. To 200-300 zł więcej co miesiąc w domowym budżecie. Oblicza się, że zwrot kosztów następuje w przeciągu 5-6 lat. Biorąc jednak pod uwagę podwyżki cen prądu, okres ten się skraca.

Montaż fotowoltaiki to nie tylko oszczędności finansowe.

Dotychczasowe centralne ogrzewanie na węgiel lub ekogroszek można wymienić na ogrzewanie elektryczne. Zaoszczędzi to czas i zwolni trochę miejsca w kotłowni.

Montaż fotowoltaiki jest inwestycją ekologiczną, dlatego można starać się o zwrot kosztów montażu zarówno samych paneli, jak i kaloryferów z funduszy unijnych. Kwota zwrotu może sięgać nawet 80%.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż fotowoltaiki przeprowadza wyspecjalizowana firma. To ona również przeprowadza wszystkie uzgodnienia z zakładem energetycznym. Panele fotowoltaiczne nie wymagają zgłoszenia do urzędu gminy. Przed przystąpieniem do montażu firma musi obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną na podstawie płaconych rachunków oraz używanego sprzętu elektrycznego. To chyba najważniejszy etap montażu fotowoltaiki. Od tego zależy czy system będzie działał prawidłowo. Niedoszacowanie zapotrzebowania będzie skutkowało niedoborem energii, który będzie uzupełniany z ogólnej sieci (dojdą dodatkowe rachunki za prąd). Przeszacowanie spowoduje dodatkowe koszty związane z większą ilością paneli.

Warunki nasłonecznienia w Polsce są bardzo dobre, przez 7 miesięcy panele produkują więcej prądu niż zużywa go gospodarstwo domowe. Jest on oddawany do ogólnej sieci energetycznej. Przez kolejne 5 miesięcy może wystąpić niedobór prądu, wtedy po preferencyjnych cenach jest on pobierany z sieci. W związku z ociepleniem klimatu okres niedoboru prądu systematycznie się skraca.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here