Cokół wykonany z płytek

Połączenie ściany i podłogi zawsze wymaga od nas specjalnego zabezpieczenia, które nie tylko zamaskuje ten nieestetyczny fragment, ale też pozwoli zabezpieczyć ścianę w dolnej części. Jednym z proponowanych rozwiązań jest instalacja cokołu lub cokoliku. Jeśli zastanawiasz się nad nim, mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które mogą rozwiać ewentualne wątpliwości.

Kiedy cokół będzie szczególnie dobrym pomysłem?

Na początek pewnie rozważasz decyzję, czy w ogóle decydować się na cokół, czy może jednak sięgnąć po inne rozwiązania, z jakimi możesz mieć do czynienia, na przykład zwykłe listwy przypodłogowe. Oczywiście, aby podjąć taką decyzję, możesz kierować się różnymi czynnikami, jak obecna moda, efekt, jaki chcesz uzyskać, własny gust czy może nawet funkcjonalność.

Przez chwilę skoncentrujmy się na tym ostatnim czynniku. W przypadku cokołu możemy znaleźć kilka ważnych funkcjonalności, które przekonują do tego, by w niego inwestować. Najważniejszą rolą tego rodzaju wykończenia bez wątpienia będzie ochrona dolnej części ściany przed zabrudzeniem czy zniszczeniem. Doskonale sprawdzi się więc w przedpokoju, gdzie nigdy nie jest trudno o przypadkowe uderzenie. Dzięki temu ściana pozostanie dłużej cała, nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji.

Cokół będzie też świetnym rozwiązaniem jeśli zależy ci na szczególnej stylizacji pomieszczenia. Może dodać mu bowiem określonego charakteru, który będzie bardziej widoczny w przypadku wyższych cokołów niż jakichkolwiek innych listew przypodłogowych.

Czy cokół pasuje do każdej podłogi?

Cokół może być bardzo uniwersalnym sposobem zabezpieczenia dolnej części ściany. Wszystko zależy jednak od tego, jaki rodzaj podłogi posiadamy i jak pomalowane zostały ściany.

Najogólniej możemy jednak powiedzieć w ten sposób, że zawsze warto dopasować pod względem koloru i materiału wykonania cokół do posadzki. Dlatego też w przypadku kamiennych płytek na podłodze, cokół również powinien przybrać taki wzór, a do płytek imitujących drewno warto dodać wykończenie, które także utrzymane będzie w cieplejszej tonacji.

Dodatkowo, wybierając konkretny motyw (kolor i wzór), dobrze będzie dopasować go do otoczenia. Zazwyczaj płytki przypodłogowe mają barwę zbliżoną do posadzki lub ewentualnie ściany. W salonie na przykład, jeśli na podłodze znalazły się płytki drewnopodobne, cokół również może mieć taki kolor i przypominającą naturalne usłojenie fakturę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here