Jak przygotować oczko wodne z kaskadą

Oczko wodne to marzenie wielu osób. Na całe szczęście jego wykonanie wcale nie musi być trudne! Wystarczy postępować krok po kroku za naszym prostym poradnikiem, aby uzyskać zachwycające element ozdobny całej przestrzeni.

Granice wykopu

Na początek należy zdecydować się, w którym miejscu i jakie wielkości oczko wodne będzie najbardziej odpowiednie. Kiedy decyzja zostanie podjęta, przychodzi pora na wykonanie samego zbiornika. Należy zacząć to od wyznaczenia jego granic, co najłatwiej będzie wykonać za pomocą sznurka rozłożonego na ziemi albo umieszczonego na palikach.

Kolejnym krokiem jest oczywiście wykopanie samej niecki, która powinna być nieco głębsza niż planowana głębokość stawu. Nieckę należy wypoziomować i utworzyć na różnych wysokościach ozdobne półki, które pomogą w stworzeniu estetycznej przestrzeni. Z dna należy usunąć kamienie, a wokół wykopać rowek i uzupełnić żwirem, co zapobiega podsiąkaniu wody.

Zabezpieczenie dna

Najbardziej istotne w zabezpieczeniu dna jest usunięcie wszelkich elementów, które będą w tym przeszkadzać albo przedziurawią folię. Dlatego należy bezwzględnie pozbyć się wszystkich kamieni. Następnie należy nasypać i dokładnie ubić około 10-centymetrową warstwę piasku, która posłuży jako dodatkowe zabezpieczenie dna. Zamiast niego można użyć także włókniny.

Dopiero na tak przygotowane podłoże należy ułożyć mocną folię. Na dobrze rozprostowanej folii wystarczy ułożyć na dnie pompę, którą można znaleźć pod adresem: https://www.aquael.pl/produkty/oczko-wodne-i-ogrod/pompy/. Jej przewód elektryczny i wodny znajdą się w fałdach folii. Dzięki temu nie tylko nie będą się przesuwać i przeszkadzać, ale też zostaną dobrze zabezpieczone i zamaskowane. Następnie folię należy przykryć kamieniami i żwirem, aby nie była widoczna.

Kaskada

Wykopana wcześniej ziemia posłuży nam do zbudowania kaskady. Wystarczy usypać odpowiednią górkę przy jednym z brzegów oczka wodnego. Zbocze wiodące w stronę zbiornika wodnego powinno zostać zabezpieczone tak samo, jak jego dno. Następnym krokiem jest przygotowanie dużego, płaskiego kamienia, który powinien znaleźć się na dole kaskady. Będzie służył do przytrzymania folii na miejscu, ale też pomoże w atrakcyjnym wizualnie rozpraszaniu strumyczka.

Zbocze kaskady należy pokryć kamieniami i łupkami, za którymi warto ukryć przewód wodny. W ten sposób będzie on nie tylko niewidoczny, ale też dobrze zabezpieczony. Aby mieć pewność, że kaskada się nie zsunie, kamienie należy połączyć ze sobą odrobiną zaprawy murarskiej tak, aby nie było to widoczne.

Zabezpieczenie brzegu

Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie brzegów oczka wodnego. Robimy to za pomocą kamieni i żwiru, co pozwoli dobrze umocnić ten fragment oczka wodnego. Jednocześnie możemy w nich ukryć przewód wodny do zasilania pompy. Przy brzegu warto także umieścić i ukryć filtr. Na koniec możemy jeszcze wokół zbiornika i na pozostałych zboczach kaskady ułożyć żyzną ziemię, która pomoże posadzić preferowane rośliny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here