koper włoski

Koper włoski, odmiennie fenkuł, ma silne wartości medyczne, zatem znalazł zastosowanie w medycynie zwykłej m.in. jako materiał na wzdęcia i kaszel. Z kolei herbata z kopru włoskiego powszechnie jest miana za sprawdzony sposób m.in. na kolkę u dzieci, pobudzenie laktacji lub złagodzenie nacisku miesiączkowego. Jednak najnowsze analizowania pokazują, że może ona być uciążliwa dla zdrowia najmniejszych. Sprawdź, jakie właściwości ma koper na włosy i jak go dobrze wykorzystywać. Koper włoski, odmiennie fenkuł, dzięki swoim właściwością leczniczym już dawno znalazł zastosowanie w medycynie zwykłej. W dawnej Grecji i Rzymie dawano go przeciwko kolkom, bólom osoby a w dolegliwościach skóry. Podobno gladiatorzy tuż przed walką nacierali własne mięśnie sokiem z nasion fenkułu, bo myśleli, iż jest on wspierające funkcjonowanie. Obecnie nasiona kopru włoskiego i znajdujący się w nich olejek wykorzystuje się m.in. w dolegliwościach układu pokarmowego. Powszechnie daje się herbatkę z wyników kopru włoskiego na wzdęcia, oraz bardzo na kolki u dzieci. Jednak wprowadzony w napoju olejek wykazuje funkcjonowanie estrogenne, zatem spójrzmy na droga jego korzystania u dzieci, zdania osób się za tym przedstawiających są podzielone. A w kuchni wykorzystanie znalazły bulwy kopru włoskiego, które są mnóstwo prozdrowotnych substancji (zwłaszcza potas, witaminę K i C).

Koper włoski (fenkuł) na schorzenia systemu oddechowego

Koper włoski zwiększa masę wydzieliny oskrzelowej i minimalizuje jej gęstość, a także przywraca odpowiedni ruch nabłonka rzęskowego, bo w ziołolecznictwie stosuje się go jak materiał wykrztuśny. Poza tymże zabija zarazki. Współczesna fitoterapia poleca żuciu nasion fenkułu m.in. w razie nastąpienia grypy. Dzięki działaniu wykrztuśnemu, oraz także przeciwgorączkowemu i napotnemu, fenkuł dobrze sprawdzi się w konfrontacji z przeziębieniem. Olejek koprowy z dodatkiem mleka i miodu jest stosowany jak materiał wykrztuśny w schorzeniach dróg oddechowych. Pomocne mogą okazać się również inhalacje z wykorzystaniem ekstraktu z kopru włoskiego. Starczy wylać do miski z gorącą wodą dodać kilka kropel olejku, następnie nakryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad naczyniem i wdychać opary. Inhalacja nie powinna być dłużej aniżeli 15 minut.

Fenkuł - jakie właściwości zdrowotne ma koper włoski

Koper włoski (fenkuł) na wzdęcia i różne dolegliwości układu pokarmowego

Owoce kopru włoskiego wykorzystuje się przy schorzeniach wchłaniania i braku apetytu, bo pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Poza tym ograniczają rozciągnięcie mięśni prostych brzucha, zatem sprawdzą się przy bólach brzucha i wzdęciach. Owoce fenkułu wzmagają także ruchy perystaltyczne jelit, bo można je stosować przy nieregularnym wypróżnianiu i zaparciach. Należałoby wiedzieć, że artykuły kopru włoskiego często dodaje się do leków przeczyszczających w celu złagodzenia skurczów jelit.

Herbatka z kopru włoskiego na laktację

W medycynie zwykłej herbata z kopru włoskiego jest używana oraz na pobudzenie laktacji. Obecnie fenkuł jest ważnym czynnikiem oferowanych w aptekach ziół mlekopędnych. Jednak zamknięte w nim estrogeny mogą się przedostać do organizmu dziecka z mlekiem mamy, a z ww. powodów kobiety karmiące piersią przed spożyciem herbaty z kopru włoskiego, powinny skonsultować się z lekarzem.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here