Etykiety logistyczne - tu nie ma prawa nic zginąć

Sprawna komunikacja między producentem, przewoźnikiem a ostatecznym odbiorcą jest konieczna, by transport odbywał się płynnie i sprawnie. Tylko to realnie wpływa na obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia. Etykiety logistyczne według standardów GS1 z elektroniczną awizacją skracają skutecznie cały proces generując tym samym oszczędności.

GS1

Standardowe etykiety logistyczne GS1 to optymalny nośnik podstawowych i niezwykle ważnych informacji odpowiednio zakodowanych w całym łańcuchu dostaw. Generowane są przez firmy, które nadają do przewozu swoją jednostkę logistyczną. Czasem w ogromnych skrzyniopaletach czy kontenerach trudno określić ich zawartość. Specjalny język GS1 dostarcza tych informacji przewoźnikowi i odbiorcy.

Każda etykieta logistyczna podzielona jest na trzy sekcje dotyczące dostawcy, odbiorcy oraz przewoźnika. Zawiera unikalny numer, który identyfikuje ją wśród innych jednostek logistycznych. Jest to szczególnie ważne podczas kolejnych etapów transportu, w tym między innymi przeładunków.

Dwa różne języki

Informacje na etykietach logistycznych zawarte są w dwóch formułach. Pierwsza z nich to treści czytelne dla każdego. Ta opisowa część to najczęściej nazwa producenta, marka, pojemność, waga oraz inne parametry, które muszą być wzięte pod uwagę podczas transportu. Tutaj również są informacje o odbiorcy.

Oprócz takich opisowych informacji znajdują się tam również kody kreskowe, które czytane są przez specjalistyczne urządzenie elektroniczne. To dzięki temu wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Kody kreskowe to po prostu naprzemienne paski białe i czarne. Znajdziemy tam również skróty i numery czytelne dla obsługujących cały proces.

Rozmiar i materiał

Etykiety logistyczne muszą być dostosowane do wymogów całego transportu. Ważna jest wielkość, ponieważ zbyt mała może zniknąć na dużej jednostce logistycznej. Najpopularniejsze są etykiety papierowe, ale są one również nietrwałe. Drukowane na białym i samoprzylepnym papierze są znakiem rozpoznawczym każdej paczki.

Termiczne oraz termotransferowe samoprzylepne lub bezklejowe etykiety logistyczne są najczęstszym rozwiązaniem dla producentów, dystrybutorów i odbiorców. Muszą charakteryzować się jakością i trwałością w długim łańcuchu transportu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here