notariusz

Wśród zawodów cieszących się największą estymą od lat pojawia się notariusz. Nic dziwnego – to osoba zaufania publicznego, która pełni odpowiedzialną rolę: sporządza i zatwierdza akty notarialne. Prędzej czy później każdego czeka wizyta w kancelarii notarialnej. W jakich okolicznościach należy się do niej zgłosić?

Na czym polega praca notariusza?

Notariusz to jeden z najważniejszych, wiążących się z ogromnym prestiżem zawodów prawniczych. Aby zostać notariuszem, nie wystarczą studia prawnicze. Potem należy odbyć jeszcze aplikację notarialną i przejść przez wymagany egzamin. Dopiero po spełnieniu wszystkich kryteriów, zostaje się mianowanym notariuszem – uprawnień udziela Minister Sprawiedliwości.Czym zajmuje się notariusz? W skrócie: wszystkimi czynnościami notarialnymi. W praktyce oznacza to sporządzanie aktów notarialnych, sprawdzanie ich wiarygodności, ale także – o czym wie niewielu – przechowywanie aktów notarialnych czy cennych dóbr, np. powierzonych w spadku.

Kancelaria notarialna – kiedy skorzystać z jej usług

Styczność z notariuszem prędzej czy później będzie miał niemal każdy. Wiele sytuacji wręcz wymaga obecności notariusza. W określonych okolicznościach należy poszukać kancelarii notarialnej i umówić się na spotkanie z wybranym specjalistą.Kancelaria notarialna będzie potrzebna przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości, przy sporządzeniu aktu darowizny albo intercyzy małżeńskiej. Notariusz zajmuje się także sporządzaniem obowiązującego prawnie testamentu, a także sprawami spadkowymi. Jest niezbędny również, żeby przekazać pełnomocnictwo, które będzie miał moc prawną.

Jak wybrać kancelarię notarialną?

Wszyscy notariusze przyjmują w kancelariach notarialnych. Niektóry decydują się na indywidualną kancelarię, inni skupiają się w grupę kilku notariuszy. O jakości świadczonych usług decydują jednak przede wszystkim doświadczenie oraz rzetelność samego notariusza.Czym się kierować, wybierając kancelarię notarialną? Po pierwsze, warto sprawdzić uprawnienia i doświadczenie specjalisty. Po drugie, można zapytać o polecenia bliskie osoby – z pewnością ktoś korzystał już z usług notariusza i może coś podpowiedzieć. Co istotne, każda kancelaria notarialna musi działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here