Jak napisać sprawozdanie?

Skoro to czytasz, to pewnie właśnie krzyczysz w poduszkę i zadajesz sobie pytanie – jak napisać sprawozdanie? Trochę Ci pomogę.
Zacznijmy od tego, co to sprawozdanie. Według Wikisłownik — ustny bądź pisemny raport z jakiegoś wydarzenia lub działalności. Natomiast trochę więcej ode mnie – sprawozdaniem jest chronologiczne przedstawienie przebiegu zdarzeń, których autor (sprawozdania) był świadkiem. Wydarzenie zrelacjonowane w sprawozdaniu zostało już zakończone.

Sprawozdanie ma postać:

 • narracyjną
 • prezentowane jest w tabeli.

Układ sprawozdania jest dość prosty, a przynajmniej prosto wygląda

 1. Tytuł.
 2. Tło wydarzenia.
 3. Przebieg zdarzeń ułożony chronologicznie.
 4. Podsumowanie, ocena wydarzeń.
 5. Podpis. Obowiązkowo własnoręczny.
 6. Miejsce i data.

Jak napisać sprawozdanie?Jak napisać sprawozdanie?

 • uwzględniaj czas, miejsce, uczestników!
 • obiektywnie prezentuj sytuację!
 • przedstawiaj fakty w porządku chronologicznym!
 • selekcjonuj fakty, aby najważniejsze informacje nie zaginęły w lawinie danych!
 • PAMIĘTAJ! Czytelne! Przejrzyste! Konkretne!
 • możesz dodać krótkie wypowiedzi uczestników zdarzeń, zdynamizujesz relację!
 • w sprawozdaniu okresowym powinieneś odwołać się do sprawozdań wcześniejszych!
 • na końcu sprawozdania daje się uwagi i wnioski!

Jeśli jesteś uczniem szkoły np. liceum i nauczyciel zadał ci sprawozdanie np. z wycieczki (w końcu jesteście tam, aby się uczyć, a nie bawić) to pamiętaj, że jest to sprawozdanie reportażowe, które ma wiernie relacjonować przebieg zdarzeń, informować o spostrzeżeniach i obserwacjach.

Jeśli z filmu z wyjścia do kina, to jest to sprawozdanie typu recenzji, którego zadaniem jest przekazanie informacji o treści filmu. Zawierać musi część krytyczną z UZASADNIONĄ oceną. Wybieraj tylko istotne fakty. I nie zapomnij wpisać informacji o: autorze, tytule, wydaniu, gatunku literackim, problematyce, treści, stylu, kompozycji.

Mamy jeszcze sprawozdanie typu protokołu. Jeśli będziesz to pisać to postaraj się uchwycić NAJWAŻNIEJSZE aspekty z przebiegu dyskusji, przekazać cudze myśli, pogrupować wypowiedzi wokół pewnych tez. Wiem, że czytając to pewnie myślisz, że to jeszcze gorsze niż złe. Rozumiem to doskonale.

Pewnie spodziewasz się tutaj przykładu, ale go nie znajdziesz, gdyż oboje wiemy, że przepisałbyś je słowo w słowo, a tylko dogodne wyrazy zmienił, albo literki. W ten sposób się nie nauczysz jak pisać sprawozdanie. Więc „puk puk” pobudka i do dzieła. Masz schemat, wskazówki i swoją inteligencję. Wykorzystaj to!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here