Jak sprawdzić punkty karne?

W obecnych czasach coraz częściej nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu. Nowoczesne technologie, futurystyczne pojazdy tylko zachęcają potencjalnych nabywców do ich zakupu. Kiedy już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami wymarzonego auta, rozpoczynamy testowanie jego możliwości, niestety nie zawsze zgodnie z prawem. Efektem takiego działania są niestety mandaty, upomnienia, a niekiedy również punkty karne. Oczywiście ich limit mamy jasno z góry ustalony, dlatego warto na bieżąco śledzić ilość swoich wykroczeń, aby nie okazało się, że kolejne spotkanie ze stróżami prawa zakończy się utratą prawa jazdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak sprawdzić punkty karne.

Jak sprawdzić punkty karne?

Istnieją dwa sposoby, a mianowicie możemy udać się na komisariat policji bądź dokonać weryfikacji korzystając z internetu. Jeśli potrzebujemy takiej informacji tylko na własny użytek, to na każdej komendzie uzyskamy takie informacje za darmo. Specjalne zaświadczenie, na którym będzie wskazana liczba punktów, z pieczątką i podpisem to koszt 17 zł. Jednak taki dokument może nam się przydać podczas aplikowania na stanowisko pracy, na którym wymagane jest poruszanie się pojazdem.

Jak sprawdzić punkty karne?Drugi sposób nie wymaga od nas wychodzenia z domu, tylko odwiedzenia witryny obywatel.gov.pl a następnie utworzenie profilu zaufanego. Jest to konieczne bowiem każdy może sprawdzać tylko swoje punkty karne, a więc musi być dokładnie zweryfikowany przez system. Jeśli ktoś obcy wszedłby w posiadanie takich danych, to mógłby zrobić z nich użytek, niekoniecznie na naszą korzyść. Kiedy już przejdziemy proces weryfikacji, nasze punkty pojawią się na stronie, a następnie możemy je pobrać w postaci PDFu. Oczywiście taki wydruk ma charakter tylko informacyjny, a więc nie możemy go traktować jako np. zaświadczenia do pracy. W takim przypadku lepiej skorzystać z pierwszej możliwości i udać się na komisariat po fachowo sporządzony dokument.

Każdy kierować ma możliwość zdobycia 24 punktów, a powyżej tej sumy traci prawo jazdy. Jeśli więc zbliżamy się do tej granicy, to możemy śmiało udać się do ośrodka egzaminacyjnego i tam odbyć specjalny kurs, który obniży naszą pulę o 6 punktów. Jest to na pewno lepszy sposób na poradzenie sobie z problemem niż zdawanie ponownie egzaminu. Warto pamiętać również o tym, że punktów karnych nie da się zamienić na karę grzywny lub wyższy mandat. Są one nakładane obligatoryjnie i nie ma opcji zmniejszenia ich wysokości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here