Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem jest w tej chwili najpopularniejszą formą przygotowywania materiału. Wykorzystuje się ją do wytwarzania wielu skomplikowanych produktów takich jak na przykład silniki, pojazdy, lub maszyny. Wiele osób słyszało zapewne o obróbce skrawaniem CNC jednak mało, kto wie, czym dokładnie jest ten proces.

Narzędzia do obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem nazywana jest także obróbką ubytkową, wynika to z faktu, że proces ten polega na stopniowym eliminowaniu nadmiaru materiału, tak zwanego naddatku. Narzędziami wykorzystywanymi do tego są zazwyczaj bardzo ostre noże i dłuta. Większość dzisiejszych maszyn jest sterowana przez komputer, dzięki czemu możliwe jest szczegółowe obrabianie nawet bardzo małych przedmiotów.

Obecnie najważniejsze jest prawidłowe zaprogramowanie maszyny. Niektóre elementy są tak drobiazgowo dopasowane, że wystarczy jeden milimetr różnicy by cała seria wyprodukowanego produktu nadawała się wyłącznie do wyrzucenia.

Najważniejsze rodzaje obróbki

W tej chwili na rynku dostępne są trzy najważniejsze rodzaje obróbki: wiórowa, erozyjna i ścierna. Trzeba zaznaczyć, że dzielą się one z kolei na kolejne podtypy w zależności od rodzaju wykorzystanej technologii. Przy wyborze konkretnego rozwiązania w pierwszej kolejności należy kierować się zgodnością z parametrami naniesionymi w projekcie a także, jakością wykonania. To od tych dwóch czynników zależy w ogromnej mierze fakt czy końcowy produkt będzie wykonany w sposób prawidłowy. Jak łatwo się domyślić prawidłowy proces obróbki w prosty sposób przekłada się, na jakość różnego rodzaju maszyn czy pojazdów.

Narzędzia do obróbki skrawaniem

Profesjonalna obróbka CNC może odbywać się jedynie w oparciu o wykorzystanie najnowszych narzędzi. Dzięki nowoczesnym technologiom produkt końcowy może idealnie spełniać warunki zapisane w dokumentacji projektowej.

Narzędzia skrawające można sklasyfikować ze względu na: rodzaj obróbki (zdzieraki, wykańczaki), sposób obróbki (noże, frezy wiertła, gwintowniki, piły, ściernice), napęd, sposób kształtowania oraz zastosowanie.

Najbardziej znanymi narzędziami służącymi do obróbki skrawaniem są nóż strugarski, nóż tokarski, nóż dłutowniczy a także wytaczak. Mniej znanymi, ale często stosowanymi narzędziami są również: frez kątowy, frez walcowy, frez tarczowy, frez czołowy oraz frez walcowo-tarczowy.

Coraz częściej w firmach zajmujących się obróbką materiałów można też spotkać maszyny oparte na najnowszych rozwiązaniach. Do takich technik między innymi należy zaliczyć cięcie laserem.  Pozwala ona na wykonywanie bardzo precyzyjnych przedmiotów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here