Zewnętrzne i wewnętrzne ściany ze szkła

Nowoczesna architektura bywa bardzo oryginalna i estetyczna, każdy może znaleźć coś dla siebie. Wykorzystanie potencjału ścian ze szkła umożliwia pewne zaburzenie perspektywy i typowego podziału na wnętrze i zewnętrze. Tego typu rozwiązania wydają się idealne, jeśli chodzi o doprowadzenie światła do pomieszczeń.

Przeszklone budynki

W niektórych krajach ściany ze szkła już nikogo nie dziwią, ale w polskiej rzeczywistości trochę trudno je sobie wyobrazić. Przejrzyste szkło w żaden sposób nie odgranicza np. przechodniów od tego, co dzieje się we wnętrzu. Można swobodnie zaglądać do środka, ale miłośnicy tego rozwiązania nie chcą mieć niczego do ukrycia.

Rodzimym krokiem w stronę większej przejrzystości jest stosowanie ścian ze szkła wewnątrz mieszkania. Można też spotkać się coraz częściej z bardzo dużymi oknami czy też przeszklonymi drzwiami, np. na taras. W razie potrzeby można użyć zasłon czy rolet, by ochronić się przed wzrokiem ciekawskich.

Wybór ścian ze szkła to duża zmiana dla kogoś, kto był wcześniej przyzwyczajony do raczej tradycyjnych ról ścian i okien. W nowoczesnych mieszkaniach wygląda to jednak dość dobrze. Choć najprawdopodobniej jeszcze długo ściany takie nie będą czymś powszechnym, pomysł jest bardzo ciekawy.

Czy taka ściana to jeszcze ściana?

Można łatwo zauważyć, że ściany ze szkła nie ukrywają niczego albo prawie niczego. Niektóre osoby na pewno przywołają na myśl śmieszne zdjęcia przeszklonych łazienek i ubikacji. Z tym rodzajem ścian jest tak, jak ze wszystkim innym – zastosowane rozsądnie i z umiarem sprawdzą się świetnie i będą zdobić.

Nowoczesne rozwiązania do wnętrz bardzo często uwzględniają użycie ścian ze szkła, choć niekoniecznie wszędzie. Ich dekoracyjność i przepuszczanie światła, słonecznego czy sztucznego, naprawdę sprawdzają się w mieszkaniu. Do tego można oczywiście korzystać z kolorów, deseni i różnych innych dodatkowych opcji.

Wykorzystanie możliwości ścian ze szkła w wysokim stopniu cieszy oko i nie ujmuje funkcjonalności mieszkania. Nawet ją zwiększa – można pominąć część źródeł światła bądź inaczej je rozmieścić, a wszystkie pomieszczenia są tak samo wygodne do korzystania. Można wydzielić obszary pomiędzy ścianami tak, by każdy z domowników zyskał trochę miejsca wyłącznie dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here