Spółka europejska jest ro spółka kapitałowa, która prowadzi własną działalność transgraniczną. Czym jest, jaki sposób ją założyć i czym charakteryzuje się taki rodzaj prowadzenia biznesu? Poniżej przedstawiamy informacje na wszystkie zadane powyżej pytania.
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/spolka-europejska-co-musisz-wiedziec-zanim-ja-zalozysz/
Czym jest spółka europejska?
Taki rodzaj działalności działa na terenie całej Unii Europejskiej oraz może zostać założona w obrębie terytorium Wspólnoty w formie europejskiej spółki akcyjnej. Warunki, a także sposób w jaki firma jest zobowiązana wskazuje specjalne rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej. Kapitał zakładowy spółki europejskiej wynosi 120 tys. euro.
Jak zarejestrować i założyć spółkę europejską?
Taką działalność rejestruje się w państwie, w którym znajduje się jej siedziba statutowa, w Polsce będzie to Krajowy Rejestr Sądowy.
Rejestracja ogłoszona zostanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Możemy założyć spółkę europejską poprzez:
- połączenie co najmniej dwóch spółek kapitałowych z różnych państw UE,
- przekształcenie istniejących w UE przedsiębiorstw w spółkę europejską,
- utworzenie holdingowej spółki europejskiej przez spółki z ograniczoną,
- odpowiedzialnością lub spółki akcyjne,
- utworzenie spółki poprzez objęcie w niej akcji,
- utworzenie spółki przez już istniejącą spółkę europejską.
Podatki w spółce europejskiej
W spółce europejskiej opodatkowanie jest zgodne z prawem kraju, w którym spółka posiada siedzibę statutową. W naszym kraju spółka taka jest podatnikiem podatku od osób prawnych oraz podatnikiem VAT.
Księgowość w spółce europejskiej
Księgowanie w spółce polega na zastosowaniu przepisów dotyczących sporządzania sprawozdań (tak jak w księgowości spółek akcyjnych). W naszym kraju wymogiem jest, aby prowadzić pełną księgowość, a także badania sprawozdań finansowych.
Zobacz też: http://lazyhours.pl/dlaczego-pierwsze-wrazenie-w-sklepie-online-jest-takie-wazne/