Czy ćwiczenia w domu mogą być skuteczne?

0
2074

Nie każdy z nas lubi chodzić na siłownię albo ćwiczyć w przepełnionych klubach fitness. Nie każdy z nas dysponuje też czasem na regularne wyjścia na zajęcia sportowe. Mimo to wiele osób pragnie mieć ładną figurę i dobrą kondycję. Rozwiązaniem są ćwiczenia w domu. Ale czy są one równie skuteczne, jak ćwiczenia w profesjonalnej siłowni czy w klubie fitness?

Brak dostatecznej przestrzeni do przeprowadzenia treningu w mieszkaniu, niedostateczna wiedza na temat ćwiczeń, brak profesjonalnej kontroli nad ćwiczeniami to główne minusy domowego treningu. Ćwiczenia w domu mogą być jednak tak samo skuteczne, jak ćwiczenia w profesjonalnej siłowni. Jeżeli wybierzemy ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność, zyskamy motywację do regularnych treningów, a tylko regularna aktywność fizyczna przyniesie świetne efekty.

Można wybrać też ćwiczenia, które szybko przyniosą efekty, ale nie sprawią nam dużej radości. Takimi ćwiczeniami szybko możemy się zniechęcić i stracić motywację do treningów. Domowe treningi na pewno są świetnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, początkujących i kobiet, które mają małe dzieci.

Jak ćwiczyć w domu, by ćwiczenia przyniosły efekty?

Aby domowe treningi przyniosły efekty, zawsze należy poprzedzić je rozgrzewką. Rozgrzewka przygotowuje mięśnie, stawy i ścięgna do wysiłku fizycznego. Pamiętajmy że do formy najlepiej dochodzi się małymi krokami. Na początku wystarczy trenować trzy razy w tygodniu po 30 minut. Jeśli podczas pierwszych treningów przeforsujemy mięśnie, możemy odnieść skutek odwrotny od oczekiwanego. Dopiero po pewnym czasie, np. po miesiącu można zwiększyć czas wykonywania ćwiczeń do godziny.

Treningi zaczynajmy od ćwiczeń angażujących do pracy większe partie mięśni i przeplatajmy je elementami cardio. Systematycznie wprowadzajmy też ćwiczenia na mniejsze partie mięśni. Tego rodzaju ćwiczenia angażują do pracy słabsze mięśnie i wymagają naszej lepszej kondycji.

Aby domowe treningi były skuteczne, należy pilnować prawidłowej techniki ich wykonywania. Bardzo ważne jest też prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń. W czasie treningów warto wykorzystywać różne akcesoria i przyrządy do ćwiczeń. Dobrze jest urozmaicać ćwiczenia, wtedy nie będą one monotonne i nie znudzą nam się zbyt szybko.

Po każdym treningu należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Takie ćwiczenia pozwolą organizmowi szybciej się zregenerować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here