Ara – ptak domowy
fot. Pixabay.com

Twoje dziecko od kilku miesięcy namawia Cię na zakup papugi lub kanarka, a Ty ciągle się wahasz? Jeśli nie wiesz, czy ptaki domowe to dobry wybór, sprawdź koniecznie nasz poradnik. Pomoże on dobrze Ci się przygotować do takiej decyzji, którą z odpowiednią wiedzą będzie po prostu łatwiej podjąć.

Przeczytaj też: https://www.um.pl/ptaki-domowe-nietypowi-towarzysze-nie-tylko-dla-dziecka/

Ptaki domowe – co warto o nich wiedzieć?

Ptaki domowe to różnorodność rozmiarów i kolorów. Od malutkich kanarków czy domowych zięb, po ary, które skrzydła potrafią rozłożyć nawet na metr szerokości. Podobnie z kolorami – szary, żółty, czerwony, zielony i ich przeróżne odmiany i kombinacje, to coś, w czym możemy przebierać i wybierać pod nasz gust i nasz upodobania.

Ptaki domowe możemy również wybrać ze względu na ich cechy osobowości. Przyjazne i łatwe do oswojenia papużki miniaturki, aktywne i rozśpiewane kanarki, a może wielkie ary lub kakadu? Tylko od Ciebie i preferencji Twojej rodziny zależy, na jaki gatunek ptaka się zdecydujesz i jaki będzie dla Was najlepszy. Najlepiej zaczynać od malutkiego, młodego wiekiem ptaka. Łatwiej oswoi się niż dorosły osobnik i szybko zaczniecie mieć satysfakcję z opieki nad nim. Mimo to pamiętaj o tym, że i taki młody osobnik ma swoje wymagania i tylko od Ciebie zależy, czy zapewnisz mu odpowiednie warunki bytu.

Czy wiesz, że ptaki są nie tylko piękne, ale również bardzo mądre? Naprawdę możesz się z nimi zaprzyjaźnić i polubić ich towarzystwo. Musisz być jednak bardzo uważny na jego zachowanie. Nie każdy ptak lubi być długo głaskany, przesiadywać na ramieniu czy kolanach właściciela. Tego typu zachowania mogą doprowadzić do zaburzeń hormonalnych u ptaka, a za tym z kolei ciągnie się mnóstwo innych komplikacji. Nie warto więc się na nie narażać. 

Jak przygotować się do hodowania ptaków domowych?

Ptaki, jak każde inne domowe zwierzęta, mają swoje wymagania względem posiłków i odżywiania. Zbilansowana dieta, składająca się nie tylko z nasion i orzechów, to podstawa. Do tego niezbędna będzie również czysta woda. Pomieszczenie, dobrze oświetlone, warunki sanitarne, odpowiednio duża klatka, a do tego regularne badania weterynaryjne to tylko niektóre z elementów opieki nad domowym ptactwem, z którym musisz się liczyć.

Ponadto musisz też pamiętać o tym, że jeśli zdecydujesz się kiedyś na zakup drugiego kanarka czy papugi, na początku powinieneś hodować je w osobnych klatkach. Przed przeniesieniem go do pierwszego pupila, skonsultuj się z weterynarzem, który podpowie Ci, czy to już odpowiedni czas na taką zmianę.

Zanim wniesiesz ptaka do domu, powinieneś już mieć dla niego przygotowaną klatkę z wodą i jedzeniem. Zadbaj również o to, aby klatka zapewniała mu miejsce na wspinaczkę, chodzenie, a także latanie. Pamiętaj również o tym, aby codziennie na kilkadziesiąt minut wypuszczać ptaka z klatki, aby mógł swobodnie latać po domowych pomieszczeniach.

Zobacz też: http://lazyhours.pl/jak-opiekowac-sie-rybkami-akwariowymi/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here