umowa o pracę

Sporym dylematem jest w ostatnich czasach forma zatrudnienia. Sporo osób zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nich umowy o pracę czy może umowa B2B. My dzisiaj postaramy się przedstawić zarówno wady, jak i zalety obu tych rozwiązań. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą przyszłego zatrudnienia. Jesteście ciekawi? 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/umowa-o-prace-czy-b2b-wady-i-zalety-obu-rozwiazan/ 

Umowy o pracę – wady i zalety 

Z pewnością dla pracownika pod względem ochrony najlepszą opcją będzie umowa o pracę. Daje ona stabilizację zatrudnienia, płatne urlopy oraz zwolnienia chorobowe. Dodatkowym atutem takiej formy zatrudnienia są benefity, które oferowane są przez pracodawcę, tak jak prywatna opieka zdrowotna, karta multisport czy dofinansowanie do szkoły. 

Jednak taka forma zatrudnienia posiada również swoje minusy. Do VAT umowy o pracę należy zaliczyć niższe pensję. Pracując na zasadach umowy o pracę mamy również określone godzinę i miejsce pracy, a także długi okres wypowiedzenia. Nie możemy sobie więc pozwolić na elastyczny godziny pracy czy nagłą jej zmianę. 

B2B – wady i zalety 

W przypadku umowy B2B do zalet należy zaliczyć zdecydowanie wyższe wynagrodzenie, które otrzymywany jest na rękę. Dużą swobodę w tej formie zatrudnienia odgrywają też godziny i miejsce pracy, a także możliwość współpracy więcej, niż jedną firmę jednocześnie. Do zdecydowanych VAT takiej umowy warto zaliczyć nie płatne urlopy, niepłatne chorobowe oraz praktycznie całkowity brak ochrony pracownika. Ogromną wadą jest też wzrost po dwóch latach składek ZUS, które mogą zmniejszyć to co zostaje nam na rękę do poziomu poniżej wypłaty netto w przypadku umowy o pracę. W przypadku umowy B2B rosną nam też koszty, które chociażby wynikają z konieczności współpracy z księgową. 

Jak wygląda to finansowo? 

Żeby jeszcze bardziej rozświetlić różnice pomiędzy tymi dwoma formami zatrudnienia Przedstawimy przykład działalności, W ramach której zarabiamy około 7000 zł brutto. W ramach kontraktu B2B zostaje nam w kieszeni 5622,58 zł. Przy następujących złożeniach ulgi na start, podatku dochodowego 19%, braków kosztów związanych z prowadzeniem działalności oraz nieodpłatne ubezpieczeniem chorobowym. W przypadku umowy o pracę w kieszeni zostaje nam jedynie 4943, 67 zł. Różnica dodatkowo zwiększa się w miarę, Kiedy rośnie kwota brutto i dla 12000 zł brutto zyskujemy już 1244,81 zł. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie osób, które mają możliwość skorzystać z ulgi na start. W ramach kontraktu B2B nie została uwzględniona jednak księgowość. Przeciętny koszt rozliczenie działalności w zależności od regionu to od 150 do 300 zł netto przy rozliczeniu 25 faktur przychodowych i kosztowych. 

Zobacz też: http://lazyhours.pl/jak-powinna-wygladac-rekrutacja-pracownika/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here