Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Przy planowaniu jadłospisu niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego. Pomoże nam to w dopasowaniu poszczególnych wartości. Przy ewentualnych chorobach często niezbędne jest dobranie odpowiednich produktów lub wykluczenie części z nich. Warto mieć to na uwadze. Przed opracowaniem jadłospisu powinniśmy również wykonać podstawowe badania. Będą źródłem informacji na temat ogólnego stanu organizmu. Ułatwi nam to wprowadzenie niezbędnych zmian i unormowanie poszczególnych wskaźników. Nie zawsze leki są niezbędne przy łagodzeniu schorzeń. Prawidłowe żywienie jest w stanie wiele zmienić. Na samym początku powinniśmy wiedzieć jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczneTo na tej wartości będziemy bazować. Pod uwagę zawsze bierze się masę ciała, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczną. Wszelkie zmiany powinny być jak najszybciej uwzględniane, a ogólna kaloryka aktualizowana. Da nam to pełną kontrolę nad wagą i przełoży się na uzyskiwane rezultaty. Mając określoną wartość możemy powodować chudnięcie lub tycie. Wystarczy, że wprowadzimy nawet niewielką nadwyżkę lub deficyt. Jednak uznaje się, że najbezpieczniej jest ograniczyć się do zmian o sto kalorii tygodniowo. Jest to bardzo łagodne dla organizmu i nie powinno sprawiać problemów jeśli chodzi o dostosowanie. Opierając się na ogólnym zapotrzebowaniu ustalamy również ilości poszczególnych makroskładników. Warto dbać o zachowanie ich w idealnych proporcjach. Dobrym pomysłem jest zastosowanie się tu do ogólnych wytycznych. Jednak należy pamiętać, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Z tego powodu bazując na dokładnej obserwacji reakcji organizmu możemy zdecydować się na dalsze modyfikacje.

Minimalna ilość białka i tłuszczów

Istotne jest jedynie, aby dostarczać minimalną ilość białek i tłuszczy. Nie możemy schodzić poniżej podstawowego zapotrzebowania tych składników. Mogłoby to prowadzić do bardzo groźnych deficytów. Organizm nie jest w stanie ich samodzielnie produkować. Nieco inaczej jest z węglowodanami. Istnieją specjalne szlaki metaboliczne odpowiedzialne za ich syntezę. Z tego powodu wszelkie zmiany mogą odbywać się ich kosztem. Kolejnym aspektem w planowaniu diety jest ilość witamin i minerałów. Warto kontrolować ich podaż. Możemy robić to przy planowaniu tygodniowego jadłospisu. Dzięki temu uzyskamy szersze spojrzenie na podaż składników. Warto pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi dniami może dochodzić do przejściowych odchyleń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here