jak radzić sobie ze stresem

Nikt nie lubi się stresować. Jest to uczucie bardzo nieprzyjemne i bardzo źle wpływające na organizm. Wiąże się między innymi z bólami głowy lub brzucha, rozstrojeniem żołądka, zwiększonym poceniem się, drżeniem rąk – same nieprzyjemne objawy, które mogą spowodować, że coś nam się nie uda. Więc jak radzić sobie ze stresem? Jak uniknąć jego objawów?

Źródła stresu

jak radzić sobie ze stresemCo wywołuje stres? To zależy oczywiście od człowieka. Każdy jest inny, niektórzy są bardziej podatni na stres, inni mniej. Stresować mogą takie sytuacje jak rozmowa o prace – ludzie boją się, że źle wypadną, tracą wiarę w swoje umiejętności i tym podobne. Stres dopada przed wystąpieniami publicznymi, ale także może ujawnić się przed wizytą u lekarza. W taki stan wprawiają człowieka wszystkie sytuacje związane z publiczną prezentacją, z wybraniem się do nieznanego miejsca, z robieniem po raz pierwszy jakiejś rzeczy. Najczęstszym źródłem stresu dla człowieka jest praca bądź szkoła. Wiele ludzi na samą myśl, że muszą się wybrać do tego miejsca stresują się niemiłosiernie. Wynikać to może ze zbyt dużych oczekiwań od samego siebie lub od pracodawcy. Jeżeli praca i jej otoczenie naprawdę mocno oddziałują na daną osobą to dla swojego zdrowia warto by było pomyśleć o jej zmianie. Nawet w przypadku otrzymania nowej pracy z lepszą pensją – żadne pieniądze nie zwrócą zdrowia straconego przez stres. Źródłem stresu są również różnego rodzaju codzienne problemy, które bardzo męczą i to one dekorują twarze ludzi zmarszczkami.

Długotrwały stres

Długotrwałe narażenie na stres może mieć katastrofalne skutki dla organizmu. Jest przyjacielem wszelkich chorób, szczególnie tych z grupy autoagresji, osłabia organizm i wszystkie jego organy. Pojawiły się badania, wskazujące na to, że stres może wpływać na ujawnianie się i rozwijanie chorób nowotworowych. Nie pozostaje również bez wpływu na psychikę. Ze stresem trzeba walczyć.

Jeżeli człowiek nie jest w stanie sam wziąć się w garść, uspokoić, spojrzeć z dystansu na wszystko i wyzbyć się stresu to niezbędnym będzie uczęszczanie na odpowiednie zajęcia, gdzie ludzie wyspecjalizowani w tej dziedzinie mogą nauczyć jak radzić sobie ze stresem. Mogą to być zajęcia indywidualne lub grupowe. Ważne, aby zrobić ten pierwszy krok, zorientować się, że stresu jest za dużo w życiu i trzeba coś z nim zrobić. Świadomość problemu i chęć walki z nim może pomóc. Przecież chodzi o zdrowie i o pozbycie się denerwującego stresu, który uprzykrza życie. A życie każdy człowiek ma niestety tylko jedno.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak więc widać sytuacje stresowe są bardzo niekorzystne dla ogólnego stanu naszej psychiki. Nie podjęcie jakiejkolwiek próby walki ze stresem naraża nasze zdrowie na szwank. Jest to niewątpliwie sytuacja nie do zaakceptowania na dłuższą metę. Dlatego należy podjąć stanowcze kroki w celu zniwelowania stresu. Naturalnie wydaje się, że powinniśmy szybko udać się do specjalisty. Jednak w pierwszej kolejności możemy podjąć próby samodzielnego uporania się z problemem. Ważne jest wskazanie jakie sytuacje wywołują u nas najczęściej stres. I nie chodzi o to, aby te sytuacje całkowicie z naszego życia wyeliminować. Bo skoro źródłem stresu jest u nas najczęściej praca albo szkoła, to przecież nie zaprzestaniemy z tego powodu pracy i nauki. Stres po prostu trzeba zwalczyć, poprzez oswojenie się z sytuacjami, które wywołują stres, i traktowanie ich jak coś najzwyklejszego na świecie.

Pokonaj stres

jak radzić sobie ze stresemNajgorsze wiec co możemy zrobić to całkowicie odciąć się od sytuacji stresowych, zamknąć w domu i unikać wszelkich kontaktów ze światem. Jednak nie tędy droga. Aby uwolnić się od stresu musimy go całkowicie pokonać, musimy pokazać, że jesteśmy od niego silniejsi. Jeśli stresuje nas praca, postarajmy się nie przejmować porażkami, a kontakty z innymi pracownikami traktujmy jak coś najzwyklejszego na świecie. Starajmy się często zabierać głos na ważnych spotkaniach, aby oswoić się z przemawianiem publicznym. Należy wziąć przysłowiowego byka za rogi. Jeśli stresuje nas szkoła, spróbujmy być bardziej aktywni, udzielajmy się w kołach zainteresowań, kandydujmy do samorządu. To sposób na to, aby wziąć sprawy w swoje ręce, dowartościować się. Dzięki temu będziemy bardziej pewni siebie i stres nie będzie w stanie zawładnąć naszym życiem. Wydaje się, że kluczem do rozwiązania całego problemu jest kwestia pewności siebie. Zbyt mała pewność siebie powoduje, że boimy się nowych sytuacji i nowych zdarzeń. A to rodzi stres. Osoby, które idą przez życie pewne swoim możliwości, nie są aż tak bardzo narażone na negatywne skutki stresu. Niepewność, brak poczucia własnej wartości powodują, że stresujemy się praktycznie wszystkim, a to ma bardzo negatywny wpływ na naszą psychikę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here