Białe zęby są zdecydowanie atrakcyjne. Wyglądają ładnie nawet jeśli poza tym nie są idealne, na przykład jeśli chodzi o zgryz, gdyż to właśnie kolor uzębienia zwraca największą uwagę. Działa to też w drugą stronę – jeśli nawet zęby mają perfekcyjny kształt i są idealnie równe, ale ich szkliwo jest pociemniałe, nie wyglądają ładnie i nie dodają uroku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak wybielić zęby.
Jak wybielić zęby?
Nie przedstawia to oczywiście żadnego problemu jeśli wybierze się do dentysty, gdyż zdecydowana większość gabinetów oferuje zabiegi wybielania. Decyduje się na nie jednak stosunkowo niewielka liczba osób, czego najważniejszym powodem jest wysoki koszt zabiegu, zaczynający się od kilkuset złotych, ale mogący wynosić nawet kilka tysięcy, zależnie od gabinetu czy metody. Wiele osób więc stara się wybielić zęby samodzielnie. Jest na to wiele sposobów. Niektórzy stosują domowe metody, na przykład wybielanie węglem w tabletkach czy sodą oczyszczoną bądź proszkiem do pieczenia. Może to działać, ale trzeba wiedzieć, że efekty są bardzo delikatne, więc jeśli ktoś ma mocno pociemniałe szkliwo i oczekuje olśniewającego efektu, to na pewno będzie rozczarowany. Poza tym jeśli za często korzysta się z takich środków, mogą one uszkadzać szkliwo.
Jeśli ktoś chce zafundować sobie naprawdę widoczne wybielenie zębów, powinien skorzystać z licznych środków oferowanych przez drogerie lub apteki
Nawet jednak jeśli kupi się jakiś środek w aptece, nie można używać go bez ograniczeń. Wybielanie zawsze narusza szkliwo, ale nie można pozwolić, by był to zbyt silny proces. Kiedy więc zauważy się nadwrażliwość zębów, trzeba przerwać wybielanie. W przeciwnym razie można mocno zaszkodzić zębom – silne osłabienie szkliwa sprawia, że stają się one bardzo podatne na próchnicę, a także na uszkodzenia mechaniczne. Silne, inwazyjne wybielenie może więc sprawić, że zęby będą kruszyć się i łamać, a więc w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich utraty! Na pewno zatem wskazany jest zdrowy rozsądek – chyba każdy woli mieć nawet żółte zęby niż nie mieć ich wcale.
Warto też pamiętać, że na wybielonych zębach zwykle przebarwienia osadzają się mocniej niż wcześniej, gdyż szkliwo staje się w wyniku tego zabiegu porowate. Jeśli więc chce się zachować biel zębów na dłużej i nie musieć ich znów szybko wybielać, warto wystrzegać się pokarmów i napojów, które powodują ciemnienie szkliwa, a także papierosów.