Jak rozliczyć pit?

Płacenie podatków jest obowiązkiem każdego obywatela danego kraju. Za niewypełnienie formularza podatkowego lub złożenie go po ustawowym terminie grożą surowe kary. Dlatego też nie warto zwlekać i wypełnić zeznanie podatkowe jak najszybciej po otrzymaniu formularza PIT. W tym celu można skorzystać z programu komputerowego.

Jak rozliczyć pit?

Wszystkie osoby zarabiające na swoje utrzymanie najpóźniej do końca kwietnia powinny wypełnić stosowny formularz podatkowy. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest powszechnie znany wszystkim obywatelom. Pracodawcy mają obowiązek wysłać formularz PIT-11 do wszystkich pracowników przed końcem lutego. W formularzu PIT-11 znajdują się istotne informacje o przychodach osiągniętych w danym roku, sumie składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. W formularzu PIT-11 znajdziemy również koszty uzyskania przychodu. Na tej podstawie należy obliczyć należny podatek. Warto zwrócić też uwagę na to, że w ciągu całego roku pracodawca ma obowiązek odprowadzać podatek dochodowy.Jest to tak zwana zaliczka. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to korzystne rozwiązanie dla podatników. W przeciwnym razie pracownik musiałby płacić wysoki podatek z własnej kieszeni.

Jak rozliczyć pit?Tymczasem zaliczka jest odprowadzana z miesięcznej pensji, dzięki czemu nie jest tak odczuwalne. Nie ulega wątpliwości, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozliczyć PIT. Nie jest to takie trudne. Dużym powodzeniem cieszą się programy komputerowe i aplikacje, które wszystko obliczą za nas. Na uwagę zasługuje fakt, że Ministerstwo Finansów na swojej stronie również udostępnia taki program. Warto dodać, że przedsiębiorcy i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często korzystają z usług profesjonalnych księgowych. Nie ulega wątpliwości, że jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Powszechnie wiadomo, że księgowy ponosi odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenie formularza PIT. Jak zatem widać, zwykły Kowalski, który nie ma zielonego pojęcia o finansach, może szybko i łatwo rozliczyć się z fiskusem.

Programy komputerowe służące do wypełniania deklaracji podatkowych cieszą się spora popularnością. Nic w tym dziwnego, bowiem szybko i łatwo można wypełnić swoje zeznanie podatkowe. W razie zaistniałej potrzeby można również skorzystać z pomocy księgowego. Dotyczy to zwłaszcza osób, które uzyskały przychody z różnych źródeł, prowadzą własną działalność lub inwestowały na giełdzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here