Objawy zużycia sprzęgła i wymiana podzespołu

Sprzęgło to zespół elementów odpowiedzialny za przekazywanie momentu obrotowego. Oznacza to, że bez sprawnego sprzęgła niemożliwe jest przyspieszenie, a nawet ruszenie z miejsca. Innymi słowy, sprawne sprzęgło jest niezbędne, aby samochód w ogóle mógł się poruszać. Dlatego tak ważne jest, aby zauważyć w porę objawy zużycia czy też awarii sprzęgła. Pozwoli to podjąć reakcję odpowiednio wcześnie, zanim samochód całkowicie odmówi posłuszeństwa.

Jak zauważyć niesprawność sprzęgła?

Sprzęgło, które nie działa już w stu procentach sprawnie, daje pewne objawy. Przede wszystkim są one odczuwane podczas przyspieszania. Można je zauważyć zarówno w czasie jazdy, jak i już podczas ruszania. Problem polega na tym, że prędkość rośnie niewspółmiernie do obrotów. Rzecz w tym, iż pomimo nawet gwałtownego wzrostu obrotów, samochód przyspiesza nieznacznie. Jeżeli mowa o sytuacji, w której kierowca próbuje ruszyć z miejsca, przez długi czas samochód może nie przyspieszać w ogóle. Czasami dzieje się tak, iż powoli zaczyna on ruszać dopiero w momencie całkowitego puszczenia sprzęgła.

Ponadto, objawem zużycia sprzęgła jest również dziwny dźwięk. Mowa o szumie, który można usłyszeć podczas puszczania pedału sprzęgła. Warto to podkreślić, że szum ten jest słyszalny tylko wtedy, gdy pedał sprzęgła nie jest dociśnięty, natomiast jego wciśnięcie sprawia, że dźwięk zanika. Objaw ten świadczy o zużyciu lub uszkodzeniu łożyska sprzęgła. Innym niepokojącym sygnałem jest nieprzyjemny zapach wydobywający się ze sprzęgła. Oznacza on, że w sprzęgle dochodzi do zbyt mocnego tarcia. Przeważnie jest to efekt wytarcia okładziny łożyska.

Co zrobić z objawami zużytego sprzęgła?

Kiedy sprzęgło daje jakiekolwiek objawy zużycia, natychmiast należy wybrać się do mechanika. Powinien dokonać on diagnozy, oceniając co konkretnie zawodzi. Warto bowiem zauważyć, że sprzęgło składa się z wielu elementów. Co prawda czasami awaria jednej części oznacza konieczność wymiany całego kompletu sprzęgła, jednak w wielu przypadkach wystarczy jedynie wymienić pojedynczy element. Co więcej, zdarza się, że wymiana wcale nie jest konieczna, gdyż równie dobry efekt może zapewnić regeneracja sprzęgła.

Wybór odpowiedniego sprzęgła

Kiedy zajdzie konieczność wymiany sprzęgła, warto wybrać wysokiej jakości element od uznanego producenta. Sklepem godnym polecenia jest Nowesprzegla.pl. Znaleźć tam można zarówno pełne komplety sprzęgła, jak i pojedyncze części. Wszystko to produkty najwyższej jakości, za których powstanie odpowiadają najbardziej uznani producenci na rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here