Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, którego podstawą są zaburzenia w ciągu immunologicznym. Atopowe zapalenie skóry pojawia się powszechnie z alergiami pokarmowymi, astmą, katarem siennym. Nie można określić jednego czynnika, jaki był odpowiedzialny za atopowe zapalenie skóry, to jego wyleczenie całkowite jest niemal niemożliwe. Wykorzystuje się tylko leczenie objawowe, które zmniejsza uporczywy świąd skóry atopowej oraz zmniejsza dyskomfort i suchość skóry.
Atopowe zapalenie skóry – etiologie
Atopowe zapalenie skóry to przypadłość, której źródło jest w genach chorego. Temat z atopią polega na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na małe liczby antygenów. Nieprawidłowość ta oznacza zbytnie wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Atopia to miłość do wykonania w kapitalny sposób na alergeny środowiskowe. Jest toż zbytnia i nieprzewidywalna odpowiedź na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt i rozmaite alergeny – odpowiedź ze strony układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry.
Leczenie przyczynowe i objawowe atopowego zapalenia skóry
Nieprawidłowa proporcja kwasów omega-3 do kwasów omega-6, deficyt kwasu linolowego (LA) oraz zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy w organizmie są etiologiami zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Chcąc leczyć tę przypadłość przyczynowo, należy utrzymywać odpowiednie proporcje kwasów omega-3 do omega-6, które w systemie człowieka wynoszą pomiędzy 1:1 a 1:4. Jeśli popularne są elementy uczulające, należy je usunąć z otoczenia lub pokarmów chorego. Można także podejmować próby odczulania. Kuracja atopowego zapalenia skóry polega na naprawieniu zniszczenia naskórka z wykorzystaniem maści i kosmetyków natłuszczających, czasem z dodatkiem leków steroidowych. Poza tym posługuje się nowoczesne środki przeciwzapalne: takrolimus i pimekrolimus, oraz fototerapię, czyli leczenie światłem. Leczenie objawowe atopowego zapalenia skóry bazuje na stosowaniu środków przeciwuczuleniowych, kortykosteroidów w form maści w stanie zaostrzeń, środków immunosupresyjnych ogólnych i miejscowych, a także fototerapii (naświetlanie promieniami UVA i UVB) i fotochemioterapii (PUVA). Jest to również leczenie światłem z dodatkowym zastosowaniem farmaceutyku. Na świąd najlepiej pomagają w/w steroidy miejscowe, takrolimus i intensywne natłuszczanie, oraz fototerapia czyli wszystkie powyższe formy. Oprócz tego skuteczne są najstarsze środki antyhistaminowe, np. hydroxyzyna i najnowsze środki rodzaju cyklosporyny wykorzystywane doustnie. W leczeniu atopowego zapalenia skóry ważne jest też noszenie właściwych ubrań. – Odzież osoby z AZS powinna być bawełniana i oddychająca. Można wykorzystywać wet wrapping, tzn. bandażowanie ciała po kąpieli, po uprzednim szybkim nasmarowaniu skóry emolientami (środkami natłuszczającymi) w kilkoro minut po wyjściu z wanny – dodaje specjalista. Należy również pamiętać, że formy stosowane w leczeniu są rozmaite w przypadku dzieci i dorosłych. – Leczenie dzieci polega głównie na naprawie uszkodzonej bariery naskórkowej bez uciekania się do leczenia ogólnego.