Czy warto kupować zabawki edukacyjne?

0
831

Obecnie na rynku mamy możliwość wyboru z tak wielu zabawek, że ciężko jest nam wskazać, które z nich wpływają pozytywnie na rozwój naszego malucha. Popularne od wielu lat stały się zabawki edukacyjne. Zawierają one nie tylko element rozrywkowy, ale również rozwojowy. Dobrane do wieku, mają za zadanie odpowiednio stymulować pracę nad określonymi umiejętnościami, które dziecko nabywa w danym czasie. Na temat zabawek edukacyjnych pojawiło się jednak wiele wątpliwości, które w pewien sposób wpłynęły na postrzeganie tego typu rozwiązań. Dzisiaj spróbujemy rozstrzygnąć, czy warto wybierać tego typu zabawki.

Co dają zabawki edukacyjne?

Odpowiednia stymulacja właściwych obszarów u dziecka w określonym wieku może pozytywnie wpłynąć na jego rozwój. Specjaliści z zakresu rozwoju dziecka twierdzą, że  zabawki edukacyjne  dla niemowląt  znacząco wpływają na przyspieszenie rozwoju dziecka pod wieloma względami.  Do obszarów, na które najczęściej wpływają zabawki tego typu, zalicza się przede wszystkim umiejętności językowe, matematyczne, ruchowe, muzyczne społeczne i wiele innych.  Zabawki edukacyjne są doskonale zaprojektowane.  Przyciągają uwagę najmłodszych i zachęcają do zaspokojenia naturalnej ciekawości, którą posiadają dzieci w określonym wieku.  Dzięki temu maluchy mają szansę na poznawanie i rozwijanie nowych umiejętności. Dobrane odpowiednio do wieku zabawki kreatywne pozwalają dziecku na naukę w zakresie poznawania kształtów, kolorów, cyfr, a także liter.  Niektóre z nich rozwijają dodatkowo motorykę małą i dużą, a także pobudzają dziecko to aktywności ruchowej.  Warto zwrócić uwagę na to, że oprócz walorów edukacyjnych zabawki tego rodzaju  pozwalają na zabawę i rozrywkę najmłodszych.

Jak wybierać zabawki edukacyjne?

Wbrew powszechnej opinii, dzieci są bardzo wybredne przy wyborze zabawek.  Zdarza się zatem, że niektóre  zabawki edukacyjne kojarzą się dzieciom z nudą i nie wydają się rodzicom wystarczająco atrakcyjne pod względem rozrywki. Ważną kwestią jest tutaj decyzja rodzica, który to najczęściej wybiera, czy dana zabawka spodoba się dziecku. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Należy pamiętać, że dzieci chętnie wybierają skomplikowane przedmioty, jeśli tylko rodzic odpowiednio ukierunkowuje ich ciekawość. Wybierając  zabawki edukacyjne, powinniśmy przede wszystkim dostosować je do dziecka. Oczywiście najważniejszą kwestią jest wiek i rozwój motoryczny. Warto jednak, szczególnie w przypadku starszych dzieci, wziąć pod uwagę takie kwestie jak zainteresowania, predyspozycje, a także preferencje w zabawie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here