Domowy piecyk konwekcyjny

Pojęcie piecyka konwekcyjnego kojarzy się zwykle z profesjonalnym sprzętem kuchennym, wykorzystywanym w niejednej, dużej restauracji. Problem w tym, że na rynku pojawia się również całkiem sporo piecyków do zastosowań domowych. Co więcej, niektóre z nich są dostępne w całkiem korzystnej cenie.

Niewielki rozmiar, niewielka moc

Z reguły każdy, domowy piecyk konwekcyjny charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi wymiarami rzędu 30 – 60 cm. Jest więc to typowy, choć niewielki piekarnik z funkcją termoobiegu. Zaletą takiego rozwiązania jest jego mobilność, gdyż – w zależności od potrzeb – można go przenieść w praktycznie każde miejsce.

Niestety piecyk ten ma też swoje wady. Jedną z nich jest stosunkowo niewielka moc, oscylująca w granicach 2 – 3 kW. Owszem, jest to wystarczająco dużo, by przygotować niewielkie potrawy (lub np. odgrzać jedzenie), ale zbyt mało, by przyrządzić większe i bardziej rozbudowane potrawy. Zwłaszcza, że pewnym ograniczeniem jest tu sam rozmiar urządzenia.

Podstawowe funkcje

Niewielki, domowy piecyk konwekcyjny oferuje jedynie podstawowe funkcje grzewcze. Najczęściej składa się on z pojedynczego wentylatora, a także z czujki temperatury i kilku regulatorów. Niestety brak tu (co w pewnym sensie jest oczywiste) zaawansowanych funkcji obiegu powietrza, a także kilku grzałek, to jest górnej i dolnej.

Większość tych ograniczeń wynika z niewielkich, wręcz kompaktowych rozmiarów urządzenia. Poza tym warto też pamiętać, że jest to urządzenie o stosunkowo niewielkiej mocy użytkowej. Oznacza to, że montaż kilku dużych grzałek jest tu praktycznie niemożliwy. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, aczkolwiek wyróżniają się one dużymi rozmiarami i nieco większą mocą.

Kwestia zasilania

Przy ocenie przydatności piecyków konwekcyjnych w tradycyjnej, domowej kuchni warto również uwzględnić fakt, że większość z nich jest zasilana typowym napięciem 230 V. Jest to dużą zaletą w porównaniu do np. niektórych piekarników, których moc może być nawet o połowę wyższa. Trzeba też pamiętać, że niewielki piecyk szybciej się rozgrzewa.

Podsumowując, niewielki piecyk konwekcyjny to idealne rozwiązanie dla singli i par, które często nie mają czasu na długotrwałe przygotowywanie zaawansowanych i wielodaniowych potraw. Niemniej trzeba też pamiętać, że oprócz ograniczonych rozmiarów ma on też… ograniczone możliwości.

Piecyki konwekcyjne znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here