Jak pozbyć się pryszczy?

Z problemami skóry tłustej i trądzikowej zmaga się praktycznie każda osoba w wieku nastoletnim. Wiąże się to z niewyregulowanym poziomem hormonów w okresie dojrzewania, co jest raczej nieuniknione w tamtym czasie. Choć problem jest powszechny, nie zmienia to faktu, iż budzi bardzo duże poczucie wstydu i zakłopotania u większości osób nim dotkniętych. Zmiany skórne, potocznie nazywane pryszczami, są często trudne do zakrycia nawet bardzo silnymi kosmetykami kryjącymi. Często zmiany te mają też charakter nawracający. Jak pozbyć się pryszczy, aby cera wyglądała zdrowo i nie była zanieczyszczona?

Jak pozbyć się pryszczy?

Podstawą walki z trądzikiem i wszelkimi zanieczyszczeniami skóry jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Powinna ona być wieloetapowa i regularna. Każdy z kroków pielęgnacyjnych powinien być stosowany rano i wieczorem.

Jak pozbyć się pryszczy?Skórę należy oczyścić za pomocą kosmetyku przeznaczonego do cery tłustej. Ważne, aby posiadać osobny ręcznik do wycierania twarzy. Następnie na skórę należy wacikiem nałożyć odpowiedni tonik, by wyregulować pH skóry. Pielęgnacja absolutnie nie powinna być zakończona jedynie na oczyszczaniu. Niezmiernie ważne jest używanie lekkiego kremu nawilżającego (NIE matującego!) przynajmniej raz dziennie, najlepiej na noc. W przeciwnym razie łojotok będzie jeszcze silniejszy.

W kwestii makijażu najlepiej sprawdzą się podkłady mineralne, które nakładane wielowarstwowo dają dobre krycie, a jednocześnie nie obciążają skóry. Pędzle używane do nakładania makijażu powinny być myte i dokładnie suszone po każdym użyciu. Na bardziej widoczne zmiany nałożyć można punktowo bardziej kryjący korektor w kremie.

Na wypryski nakładać można specjalne preparaty przeznaczone do używania punktowego

Wysuszą one już istniejące zmiany. Pryszczy nie należy wyciskać w żaden sposób ani drapać! Może to doprowadzić do nadkażenia, pogorszenia wyglądu zmiany, a nawet pojawienia się głębokiej blizny. Przynajmniej dwa razy w tygodniu warto wykonywać peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Pomocne w pielęgnacji cery tłustej mogą być również maski. Świetnie sprawdzają się tu te na bazie glinki lub w płachcie.

Dla osiągnięcia najlepszych efektów warto udać się do gabinetu kosmetycznego, w którym wykonane zostaną odpowiednie zabiegi, np. peelingi chemiczne, oczyszczanie wodorowe czy zabiegi z wykorzystaniem laserów. Osoby niepełnoletnie powinny udać się do gabinetu pod opieką prawnego opiekuna.

Czasem najważniejsze w walce z trądzikiem jest wprowadzenie odpowiednich leków przepisanych przez dermatologa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here