Minecraft jest największym fenomenem w historii branży gier komputerowych i nietrudno jest uzasadnić tę tezę. Gra, która pod względem graficznym może konkurować co najwyżej z produkcjami z roku 1994, okazała się totalnym hitem w czasach, kiedy to właśnie na grafikę najbardziej zwraca się uwagę. To jedna z trzech gier, która sprzedała się w nakładzie przekraczającym zawrotne sto milionów kopii. Obok niej na podium stoją tylko na wskroś legendarny Tetris oraz piąta odsłona Grand Theft Auto. Jak zainstalować Minecraft? O tym w dalszej części artykułu.
Dlaczego Minecraft jest tak popularny?
Na czym polega magia i specyfika tej gry? Trudno powiedzieć jednoznacznie. Ale na pewno Minecraft po prostu rozwija wyobraźnię i to właśnie to gracze cenią w nim najbardziej. To gra, która może zapewnić rozgrywkę wystarczającą co najwyżej na minutę, jeśli oczekuje się od gry komputerowej, że pokaże ona, co należy zrobić i gdzie się udać. Minecraft wygodniej jest określić mianem narzędzia, dzięki któremu można zbudować swój własny, niepowtarzalny, wirtualny świat. I to właśnie dlatego ta gra jest tak strasznie bliska sercom milionów graczy na całym świecie.
Dorosłych przyciąga atmosferą wyzwalającą emocje i kreatywność. A dla dzieci to jak fascynująca zabawa w budowanie konstrukcji z klocków. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden istotny fakt – Minecraft jest grą, która ma wysoki próg wejścia. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie tłumaczy ona swoich mechanik – wszystkie należy samodzielnie odkryć w toku rozgrywki i może się to okazać stosunkowo trudne, toteż warto posłużyć się poradnikiem, by poznać podstawy i uniknąć niepotrzebnej frustracji.
Jak zainstalować Minecraft?
Jak zainstalować Minecraft? Najlepiej wstępnie posłużyć się wersją demonstracyjną ze strony producenta, czyli Mojang AB, by liznąć odrobinę atmosfery i klimatu i zdecydować, czy to gra dla nas, czy wręcz przeciwnie. Jeśli tę grę czujemy – wystarczy dokonać zakupu i pobrać odpowiedni instalator. Ot, to naprawdę wszystko. Zainstalowanie gry to jednak jedno – co zrobić, kiedy już wejdziemy do gry? Należy przejść do rozgrywki dla jednego gracza i stworzyć swój własny świat. Mamy kilka opcji i trybów do wyboru.
Tryby Minecrafta
Klasyczne tryby są trzy – pierwszy z nich to tryb przetrwania, w którym musimy dbać o regularne żywienie i walczyć z potworami, a w razie śmierci odrodzimy się w miejscu, w którym pojawiliśmy się na świecie lub w łóżku, w którym po raz ostatni ucięliśmy sobie drzemkę. Drugi jest tryb Hardcore – to w zasadzie to samo, co tryb przetrwania, ale z jedną wyraźną różnicą – jeśli zginiemy, to na swoim świecie nie będziemy mogli już grać. Stawka jest więc wysoka i trzeba mieć oczy dookoła głowy, zwłaszcza że tryb Hardcore równa się najtrudniejszemu poziomowi trudności rozgrywki.
A to wiąże się z tym, że możemy na przykład umrzeć z głodu i jesteśmy szczególnie podatni na obrażenia ze strony wrogich nam potworów, takich jak zombie czy creeper. Zwłaszcza creeper. Ostatni z trybów to tryb kreatywny, który jest chyba najbardziej przystępny dla tych, którzy w tę grę grają dla relaksu i by pobudzić wyobraźnię – gra wtedy daje nam do dyspozycji nieskończoną ilość wszystkich surowców dostępnych w grze, odbiera konieczność zamartwiania się paskiem zdrowia i głodu i daje wolną rękę – możemy zbudować wszystko, co tylko nam się spodoba.
Opcje ustawienia gry
Dodatkowe opcje ustawienia świata gry obejmują jego wygląd – możemy ustawić świat płaski, który przydaje się głównie w trybie kreatywnym – przeżycie w trybie przetrwania jest tam niemal niemożliwe, w zasadzie taka rozgrywka nie ma też za bardzo celu. Jest też opcja ustawienia wielkich biomów – biomy to krainy. W klasycznym świecie są one bardzo mocno ściśnięte ze sobą, przez co na porządku dziennym są sytuacje, że obok siebie znajdują się zaśnieżona wyżyna i pustynne wydmy. Wielkie biomy umożliwiają zredukowanie tego typu scenariuszy do zera, przejścia pomiędzy krainami są bardziej naturalne i nie wybijają niepotrzebnie z immersji.
Po stworzeniu świata, Minecraft staje przed nami otworem. Możemy zrobić wszystko – zbudować chatkę, zasiać zboże na polu i założyć hodowlę zwierzątek. Możemy walczyć z potworami, możemy otworzyć kopalnię i poszukiwać diamentów. Możemy przenieść się do piekła, jeśli uda nam się stworzyć portal, a następnie do Kresu, by zawalczyć w nim z potężnym smokiem, czyli głównym złym w tej przeuroczej grze.
Minecraft jest doświadczeniem, którego z całą pewnością warto zaznać. Zapewnia nawet kilkaset godzin fascynującej rozgrywki, która nie jest czymkolwiek ograniczona – jeśli nawet jakiejś mechaniki w tej grze nie ma, to i tak można ją wygodnie stworzyć, a tak jest na przykład z meblami i innymi, bardziej szczegółowymi elementami wystroju. Minecraft to gra, która posiada tylko jedno ograniczenie i jest nią nasza wyobraźnia. Warto ją więc przetestować i doświadczyć tego fascynującego zjawiska, którym jest gra studia Mojang.